Резултатът между БСП и ГЕРБ на изборите е повече от катастрофален, разликата е повече от два пъти в полза на партията победител.
 
"Това, което според мен е важно, е БСП да се подготви за следващите си битки. Разбира се, трябва да се направи анализа от това, което се е случило, да мисли за следващите срещи. Ние сме реално отново в предизборна ситуация от нощта на изборите. Предстоят избори за кмет", каза Петър Курумбашев, който е избран за народен представител от извънпартийната квота на "Коалиция за България".
 
"БСП час по-скоро трябва да обяви своята кандидатура за кмет - не както в предишни избори - до последния момент да се съставя фоторобот на идеалния кандидат, който е прекрасен, само че не му знаем името", смята Курумбашев.
 
Не е ли БСП пред предизвикателството да бъде убита, ако загуби изборите и в София?
 
"Факт е, че ние сме в нокдаун в момента - 40 депутати, ДПС само с двама депутати по-малко от нас. Никой от нас не си е мислил, че ще стигнем до това ниво. Поради различни грешки, очевидно натрупване на фактори", каза общинският съветник от БСП-София и избран за депутат от левицата Георги Кадиев. Двамата с Курумбашев победиха в своите избирателни райони в София представителите на "Синята коалиция", което само по себе си е успех.
 
"За мен е абсолютно ключово бързо да се приключи с историята с оставки - ще има ли, ще няма ли, до 1 август, когато ще бъде съборът на Бузлуджа, там да се каже вече къде вървим напред и да отговорим на няколко ключови въпроса преди кметските избори", каза Кадиев.
 
Единият въпрос, по думите му, е кой поема отговорността - дали е само председателят, дали е председателят и секретарите, дали е цялото Изпълнително бюро. Вторият въпрос е какви са отношенията на левицата с ДПС - стратегически партньор ли е, не е ли.  И какво като сме в опозиция? И "Атака" е в опозиция, какво? Да не би да сме пришити към тях. Не, аз не искам оттук нататък до края на живота ми да виси това нещо", каза Кадиев.
 
"Всеки трябва да си знае мястото.  БСП си е БСП, ГЕРБ си е ГЕРБ. Както и да е, няма значение. Друг, друг стратегически въпрос - отношенията ни с президента. Трети стратегически въпрос - правим ли вътрешни избори оттук занапред, развиваме ли някаква вътрешна демокрация в БСП. Как местните организации са представени в парламента? Защото една от големите грешки според мен, които се случиха в момента, е, че от тези 40 депутати, тъй като влязоха основно водачи на листи, огромна част от регионите в България, местните партийни организации всъщност нямат представителство в парламента", каза Кадиев.
 
"Трябва да се търси по-добро регионално представителство. Тази концепция центърът да налага водачи на гражданската квота според Кадиев вече не работи. И, разбира се, абсолютно ключовият въпрос (...) първият въпрос, от който се тръгва, е отговорността - кой я поема", посочи Кадиев.
   
Трябва ли да бъде понесена отговорност с оставки?
 
"Всеки взима собственото си решение. Аз не мога да налагам решение на председателя на партията си. Той има глава на раменете си, на 43 години е, решава, мисли и казва - аз съм решил това. Оттам нататък вече е моето решение аз да приема неговото решение или да не го приема", коментира Кадиев.
 
"Ако аз бях на това място, щях да подам оставка, да",  каза Кадиев и се аргументира: "По много фактори. Все пак имате тежка загуба, имате амортизиране, властта амортизира. Времето на такава висока позиция амортизира. Имате нужда от подмяна, имате нужда от нови лица, имате нужда от нов стимул. Имате кметски избори след три месеца, които са ви много важни. Вие не можете да излезете със старите лица".
 
"Ако Станишев подаде оставка и напусне ръководния пост на БСП, кой идва след него, ако няма подготвен? Ако няма кой да стане председател, значи сме лидерска партия.  Тогава да си го признаем и да държим г-н Станишев", каза Кадиев.

Според него нещо трябва да случи до 1 август.
 
"Трябва да сме наясно, че проблемът е приключен. Защото вижте вчера какво става - излиза бъдещият финансов министър на ГЕРБ и ви казва, първо, една клевета за 5 измислени договора, и след това си изключва телефона, така че никой да не стигне до него и да разбере кои са тези 5 измислени договора. Някой трябва да отговаря на тези неща, някой от нас. Ние не можем да си позволим само да се задълбаваме в собствените си проблеми", каза Кадиев.
 
"За мен естественият разговор е, ако някой иска да си постави кандидатурата, защото много лесно е да излезеш и да кажеш този не става или този трябва да си отиде. По-естественият разговор е да кажем кой става", каза Петър Курумбашев.
 
За ДПС и президента
 
"Нямам нищо против ДПС и към българските турци. Имам изключително много против Ахмед Доган и кликата около него. И не може да излезе Ахмед Доган пет дена, десет дена преди изборите и да каже, че, че ДПС е бацил, който се разширява и винаги ще бъде вътре във властта, удряйки съвсем директно срещу БСП в смесените райони", каза Кадиев.
 
"Това самодоволство и наглост, и арогантност винаги се наказва от избирателя", допълва той.
 
Според Кадиев, БСП трябва да се разграничи от Ахмед Доган. "ДПС и Ахмед Доган все пак са две различни неща, колкото и той да е създател на партията и лидер", заключи Кадиев.

Повече за изборите вж. на Izbori.btv.bg