НДСВ и възможните политически конфигурации след изборите - разговор с Христина Христова и Милен Велчев в "Тази сутрин".
Водещ Николай Бареков: Добро утро още веднъж на зрителите, добро утро на Милен Велчев и на Христина Христова. Добре дошли.
Милен Велчев: Здравейте.
Христина Христова: Благодаря.
Водещ: От тази нощ пазарлъците вече започнаха. Иван Костов вече заяви, че е готов да даде безрезервната си подкрепа на Бойко Борисов, а той в "24 часа" днес каза, че това е вторият работещ вариант за ГЕРБ, първият е да управляват сами, вторият - коалиция с Костов. Къде сте вие в тази нова политическа конфигурация? Питам, така, партии като НДСВ, които ще бъдат в следващия парламент, но няма да са сред първите.
М. Велчев: Вижте, г-н Бареков, за нас, за разлика от други, не може да се каже избираш Бойко - получаваш Костов, или избираш БСП - получаваш ДПС. Ние не сме стратегически, в кавички, партньори на никоя партия. При нас важи правилото избираш НДСВ - получаваш НДСВ.
Водещ: Абе, на първите избори, на миналите, беше избираш НДСВ - получаваш БСП, и те може би затова...
М. Велчев: Не е, не е съвсем. . . Съвсем не е така.
Водещ: . . . имахте толкова много проблеми с избирателите.
М. Велчев: Защото, ако бяхме получили БСП преди четири години, сега нямаше да сме във валутен борд, нямаше да сме в ЕС. Щяха да се водят такива политики, които щяха да бъдат съвсем различни от това, което беше проведено като политика през този мандат. Вероятно много поразии щяха да бъдат направени пак, които така или иначе се направиха със заменките, със спирането на еврофондовете. Ние смеем да твърдим, че не сме участвали и доколкото сме могли, сме спрели тези практики, ощетяващи българския избирател. В частност знаете, че заменките бяха спрени след няколкомесечно настояване от страна на НДСВ. Еврофондовете също започват да се връщат, за съжаление вече в края на мандата, но също благодарение на неуморната работа на нашите представители. Между другото, няма загубени еврофондове в министерства, управлявани от НДСВ. Това го знаете.
Водещ: Добре. Вие какво може да кажете в. . .
Хр. Христова: Бих искала също да кажа. . .
Водещ:. . . да, като оценка на това, което. . .
Хр. Христова:. . . че две неща правят партиите в момента. Да, две неща правят. . . Според мен партиите в момента - изгарят мостове помежду си и си поставят условия. НДСВ не участва в този процес. Ние седнахме и направихме, нашият икономически екип, една изключително професионална програма за управлението на България 2009 - 2013 г., която е много последователна и с голяма приемственост от това, което досега е правено в икономическата
политика и в социалната политика. Не ми харесва това, което става - изгаряне на мостове и поставяне на условия, преди още да са чули вота на хората.
Водещ: И двамата сте били министри. Не е ли шокираща ситуацията, пред която можем да се изправим? На практика едно правителство, това правителство, то от неделя ще бъде тотално деморализирано. То няма да има Народно събрание, ще има ново Народно събрание.
М. Велчев: То вече няма.
Водещ: То няма вече, да, но ще има още повече, пък ще има и следващо Народно събрание, с друго мнозинство и т.н. Абсолютно деморализирано правителство от неделя нататък. Няма ли да е абсурд това правителство да продължи да управлява още два-три месеца, ако се сбъдне, така, заканата на Бойко Борисов за нови избори още септември месец?
М. Велчев: Конституцията ясно предвижда какво се случва в такъв случай.
Водещ: Служебен кабинет.
М. Велчев: Ако никоя от трите партии, на които една след друга бъде връчен мандат, не успеят да съставят правителство, ще има служебен кабинет и това няма. . . за това няма да чакаме сигурно два-три месеца. Аз мисля, че за месец и половина тези три партии могат да бъдат. . . да се изредят, ако се стигне въобще до три партии, нали? Дайте да видим какво ще каже избирателят. Може още първата партия, която получи мандат, да успее да
състави правителство.
Водещ: Вие имате ли някакви конкретни условия, за да бъде привлечено НДСВ на страната на следващото управление, които бихте поставили? Ето сега е модерно, всички. . . г-н Костов постави условия, Яне Янев постави условия. Не сме чули още вашата оферта каква е.
Хр. Христова: Аз мисля, че условията, които се поставят, не трябва да са свързани с физиономията на партията, а с това, което трябва да се направи за държавата. Ние влизаме в ситуация на последици от икономическата криза и аз съм много обезпокоена и разтревожена от това, че в политическите дебати, които наблюдавах, почти не чух какви са истинските антикризисни мерки, включително на партиите, които са с големи претенции да управляват държавата. Мисля, че върху това трябва да бъде обединението - първо, спешните мерки в кратък план какво трябва да се направи в икономическата и социалната област в България и после, така, визията за развитие на държавата.
М. Велчев: Отговаряйки на. . .
Водещ: Ахмед Доган каза, че за кризата не е станало въпрос на тези избори. Аз мисля, че той беше прав в това нещо поне.
М. Велчев: Все пак нека да допълня, че имахме ясни условия за влизане в правителството преди четири години. Те бяха запазване на валутния борд, защото тогава си спомняте, че БСП имаха дълбоки съмнения по въпроса. Недопускане на бюджетен дефицит, неувеличаване на преките данъци. Какво видяхме? Имахме бюджетен излишък и данъците бяха намалени в много направления. Сега условията ни няма да са различни. Ние ще държим при всички обстоятелства да бъде запазена финансовата стабилност чрез валутния борд, защото, ако видите един дебат в днешния "24 часа", всъщност дори ГЕРБ хранят известни съмнения дали при всички обстоятелства ще бъде запазен валутният борд. Второ. . .
Водещ: Г-н Велчев, вие сте финансов министър, един от най-успешните на България. Какво толкова пречи този. . .
Хр. Христов: И министър на годината.
Водещ: И министър на годината. Какъв е този. . . Какво пречи този валутен борд? Какъв е проблемът с него, че всички искат. . . Аз ги виждам, усещам ги политиците, дори да не смеят да го изкажат на глас, ето така, под сурдинка, абе, дайте да видим, да прегледаме нещата. Какъв. . . какво страшилище е валутният борд за българските политици? . . . Никой не казва утре ще махнем валутния борд. Всички казват: ние сме за запазване на валутния борд, но не довършват изречението. Не довършват изречението, за да кажат дали при всички обстоятелства са за запазване на валутния борд, или при първия повей на вятъра, при първите знаци на буря са готови да се откажат от тази котва на стабилност, за да избегнат непопулярни мерки като рязко ограничаване на бюджетните разходи. Може да се стигне до необходимост да се режат много сериозни разходи и тогава наистина ще се покаже волята на. . . политическата воля на управляващите.
Водещ: И какво - според вас валутният борд трябва да бъде запазен на всяка цена в условията на криза?
М. Велчев: Няма алтернатива според нас. . .
Хр. Христова: Няма алтернатива.
М. Велчев: Вижте, може в други страни да е приемливо да се замени валутен борд с друга парична система, но при това недоверие към паричната политика в България преди 12 години, спомняте си какво беше - хиперинфлация, манипулация с валутния курс, никой уважаващ се, никой инвеститор няма да остане в страната, ако валутният борд си отиде.
Водещ: Имате ли някаква идея какво ще се случи със страната в условията на криза? Всички казват, че кризата, която предстои сега да усетим, тепърва, ще бъде много по-жестока, отколкото до момента сме усетили на гърба си? Имат ли готовност партиите в България да предложат наистина ефективна антикризисна програма или, ако се делегират нещата примерно на президента септември месец, да се оправят?
М. Велчев: Поне от наша страна. (...) В социалната област, но от гледна точка на управление на икономиката ние наблягаме на пет основни мерки за предпазване на страната от кризата. Това е запазването на валутния борд, влизането по-скоро в еврозоната и възприемането на еврото. Тогава е уместно вече да се откажем от валутния борд в деня, когато влезем в еврозоната. Сключване на споразумение с Международния валутен фонд. Тук ни се обяснява от нашите досегашни коалиционни партньори, че това е вредно. Точно обратното е - всички страни, които сключиха споразумение с Международния валутен фонд, някои от тях го направиха, като Унгария и Румъния, от. . . изправени до стената, с гръб към стената, други като Полша и Мексико сключиха без никакви условия и видяха, така, много голямо одобрение от инвеститорите. Това е следващо условие.
Водещ: Тоест вие разсъждавате като Костов и като ГЕРБ - че трябва а има споразумение с МВФ.
М. Велчев: Те разсъждават като нас, защото ние го казахме това през декември и януари. А те едва през април-май решиха, че са на същата позиция. Но не по-малко важно е в областта на микроикономиката намаляване на срока за възстановяване на ДДС. Защото сега държавата задържа 600 милиона невъзстановен ДДС на фирмите. . .
Хр. Христова: И въобще на срока за данъчна проверка, да не бъде притесняван бизнесът.
М. Велчев: Да, и намаляване на осигурителната тежест поне с 5 процента. По това също имаме общи гледни точки с десноцентристките партии.
Хр. Христова: Две неща трябва да се правят. Като се събраха лидерите на Г-9 в Лондон, казаха: подкрепа на икономиката, т.е. добра среда за икономиката, не пряко вмешателство на държавата, и подкрепа на семейството. Това беше много важно, което беше изведено. Г-н Велчев каза за икономиката. Разбира се, дискусионно е това дали държавата да инвестира достатъчно в инфраструктура, за да подпомогне производството на българските фирми. Аз мисля, че да. Може индиректно също чрез държавната банка за развитие да се отпуска чрез търговските банки кредити, достъпни за малкия и за средния бизнес. А от гледна точка на семейството - разумна социална и семейна политика на държавата. Преди всичко да обезпечим тези, които със собствените си пари имат осигурителен риск. И тук веднага казвам за майчинството. Знаете, тук, даже в това студио сме водили едни тежки битки 4 години майчинството да стане от 3 месеца 12 месеца платено с 90 процента от заплатата.
М. Велчев: Спомняте си колко се съпротивляваха Масларова и другите. . .
Водещ: Ама да ви питам направо, сега каза Бойко Борисов, той каза: „това правителство, което сега си отива, каза, въобще не увеличи пенсиите. Увеличи ги само на 1 юли, за да мога, казва, след това аз да ги плащам на хората. Вие наистина ли не увеличихте пенсиите?
Хр. Христов: Това в интерес на истината не е вярно. Пенсиите, средната пенсия се увеличи около 80 процента. Много сериозно и даже понякога. . .
Водещ: Ами, защо говори така тоя човек тогава?
Хр. Христова: Ами, трябва да се правят анализи, трябва точно да се прецизират. Исках да кажа за майчинството, и то за осигурените, работещи жени. Сега ние с последователна политика искаме то пак да бъде 12 месеца, но да бъде платено със 100 процента от заплатата на жената. Няма причина точно когато се ражда един нов човек в семейството, да е намалена заплатата. Също така към децата трябва да се обърнем. Време е, нормално е вече да имаме детски добавки за всички деца. Да не се прави разлика при
раждането на детето каква помощ дава държавата и, разбира се, с добра финансова политика, както каза и г-н Велчев, с разумна финансова политика държавата да може да гарантира стабилността на пенсионната система. Не случайно толкова се борихме да стане сребърният фонд и той за една година събра само 1 милиард лева. Това са разумните стъпки. Всичко друго, раздаване на пари на калпак. . . И даже сега в моя избирателен район като бях, хората ме питат: добре, вие давате 13-та пенсия, т.е. коледните добавки на възрастните хора, а защо не давате като коледна добавка още една детска добавка на семействата например. Следователно приоритетите трябва да са балансирани. Нашият безспорен, абсолютен приоритет са младите хора и семейството. И мисля, че в ситуация на икономическа криза, когато някои хора ще останат. . . повече хора ще останат безработни, тези мерки са много важни. Разбира се, не бива да забравяме и другия важен приоритет - възрастните хора и тяхното качество на живота. Те станаха едно към едно – 2,5 милиона възрасти, 2,5 работещи.
Водещ: Да, което е абсурдно, но това е. Ние сме най-застарялата нация в ЕС.
Хр. Христова: Което е изключително трудно и тежко.
Водещ: За кризата кое е по-добре: лявоцентристка доктрина или дясноцентристко управление? Казвайте сега, ако трябва да претеглим нещата между БСП и ГЕРБ.
М. Велчев: Ами, да ви кажа, при криза няма място за леви и десни политики. Има центристката политика, която ние изповядваме, която съчетава най-доброто от лявото и от дясното. И в криза е много опасно да се залита в крайности, защото това винаги има опасност да доведе до сътресения.
Водещ: Бихте ли се включили в подобна коалиция: "Синя коалиция" - ГЕРБ?
М. Велчев: Ние като центристка сила нямаме навика да казваме с този няма да правим коалиция, с онзи няма да правим коалиция и с третия само при 10 условия. Ние сме готови да работим за благото на България. Не на всяка цена ще участваме в коалиция, само при условие че се изпълняват тези политики, тези програми, които досега са донесли успех на България. И тогава можем да работим с всеки, който наистина искрено иска да работи за България.
Водещ: Имаше спекулации на европейските избори, че ДПС ви е помогнало като либерален брат или там като либерална сестра да влезете в европарламента. С цели двама евродепутати имахте повече от сините. Сега гледам някои социолози казват, сините се развиват перфектно, вървят напред, НДСВ пада. Възможно ли е това да стане? Вие ги изпреварихте на европейските избори, възможно ли е сега те пък да ви бият на парламентарните, така както го дават социолозите?
Хр. Христова: Това за евроизборите е една невероятна лъжа, ако ми позволите така категорично да кажа. НДСВ имаше една изключителна кампания, беше представено най-европейското лице на България г-жа Меглена Кунева. И аз мисля, че това е един естествен резултат, който има НДСВ. Сега НДСВ отива с едно по-високо самочувствие на тези избори именно заради добрия резултат от евроизборите и аз мисля, че НДСВ е в състояние да съхрани своя резултат.
М. Велчев: Аз не мога да разбера наистина социолозите откъде вадят понякога данни, защото. . .
Водещ: Те са странни птици. Българският социолог, той трябва да бъде изучаван специално от някаква политическа орнитология може би, където ние да разберем всъщност. . . Нали разбирате, те са като лястовичките, които, като дойде пролет, и пристигат отнякъде. Откъде идват тия социолози. ..
М. Велчев: . . . защото, ако си спомняте, че преди изборите те ни аваха 0,8 – 1,2. . .
Хр. Христова: До един, до един процент.
М. Велчев: . . . да. В момент на голямо благоволение се, разтапяха им е сърцата и ни даваха по 1 процент. Ние спечелихме 8 и те, някои от тях избързаха да обяснят успеха ни с някакви неполитически фактори като някакви мушенгии с ДПС, което е абсурдно. От друга страна пък, как точно предричат успех на партии като ЛИДЕР. Ето, знаем, че. . . знаем методите, с които се осигуряват гласове. Те също, тези методи не би трябвало да могат да се хванат по социологически път.
Водещ: Добре.
М. Велчев: И само да кажа, значи, много ме боли, когато хора като Кошлуков, като Яне Янев започват да ни учат на морал и сякаш хората ще започнат да си мислят, че трябва да си сменил пет парламентарни групи през живота си, за да можеш да имаш право да учиш останалите на политика.
Водещ: Имаш право да учиш останалите на политика. Благодаря. Милен Велчев и Христина Христова, гласът на НДСВ.
Повече за изборите - Izbori.btv.bg