Доста агенти и служители на ДС се оказаха кандидат-депутати, с изключение на сините. Комисията по досиетата обяви през седмицата, че 142-ма от кандидат-депутатите са били служители на бившите служби да сигурност и военното разузнаване.

"Само Синята коалиция и младата партия "Зелените" нямат сътрудници на Държавна сигурност в кандидат-депутатските си листи, каза в студиото за "Тази сутрин" на bTV Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата. По думите й в последното народно събрание е имало 19 сътрудници на службите.

"Няма разлика между щатни и нещатни сътрудници на ДС, както и между служителите в различните отдели на ДС. Какво значи служител на ДС - той е служител на една репресивна машина, която е обслужвала един репресивен режим", каза Бончева.

"Като знаем, че КГБ е било майката, а всички останали са дъщерни фирми, като знаем какво се правило в следствие на ДС, в КГБ, в Секуритате, в България какво има да си затваряме очите. Държавна сигурност е имала 7 управления и 5 отдела, каза Бончева. Тя призова председателите на партиите и да видят какво пише в тези документите и какво стои зад тези хора.

"Ние не гледаме само дали са имали карти, защото и чистачките са имали карти. Законът ясно е казал, че обявяването на принадлежност е за тези, които са се занимавали с оперативна дейност. Не искам да изваждам никой пред скоби. За мен тези, които са работили за ДС, нямат извинение", допълни тя.

"От всички партии, единствено Синята коалиция е проверила кандидатите си преди да ги включи в листите. Хората имат право на информиран избор. Комисията за първи път проверява кандидатите за народни представители предварително", посочи Бончева.

Повече за изборите вж. на Izbori.btv.bg