Все по-често и на улицата, и по телевизията, можем да видим хора, вързали си червен конец, против уроки. Предпазва ли наистина? Кога да си завържем червените нишки и с какво да се съобразим? Това се опита да научи наш екип.
Няма точни данни кога се е зародила традицията да се връзва червен конец против уроки, но вярванията за това битуват и днес.
"Червени кончета са се завързвали най-вече на онези, които са слаби, малки, нежни, уязвими, много красиви. Това са бебетата, младите булки, хубавите моми и родилките. Тези, които са най-застрашени, че нещо ще им се случи", обяснява етнологът доц. Маргарита Карамихова.
В традиционната българска култура червен конец се връзва задължително, на всеки, на Игнажден. Тогава започват така наречените "мръсни дни".
"Това са дните между Игнажден и Йордановден, когато се е вярвало, че водата не е кръстена и всякакви, много страшни сили са се движели - караконджули, таласъми, непрекъснато е имало нещо опасно и, за да се защитят всички хора, на които им се налага да излизат от дома си след стъмване, обикновено са се носили червени кончета, на които е било редно да се сложи чесън или дънцето на чесън, синьо маниста или пробита монетка, за да се подсили предпазната сила на тези кончета. Традицията е това конче да се носи докато само се разпадне".
В народната традиция няма специални указания как трябва да се върже червеният конец, но съществено значение има кой го прави. Това трябва да е най-старата жена в къщата. Освен това има разпределение и по полове. Дясното е символ на мъжкото начало, докато за жените конецът се поставя на лявата ръка.
Част от политическия ни елит също се е обърнал към защита чрез червен конец. Но не всички спазват традицията. Бойко Борисов например носи червен конец на лявата, вместо на дясната си ръка.
"Аз го нося от пет години, защото да не хващам уроки и понеже нали непрекъснато ми спрягат името от сутрин до вечер, няма и клип, няма и нищо, по телевизия, по радио някой да говори и да не спомене името ми, лошо ли е?", обяснява Борисов.
Премиерът Станишев също има конец на ръката си, но на дясната.
"Те не са така наречената целева група за защита, не са малки, не са нежни, някои ги намират за красиви, разбира се. Това са мъже и те не би трябвало, по традиция, да се пазят от уроки по този начин. Това, от което страдат нашите политици очевидно от една страна някакъв страх, чувстват се застрашени и затова имат тези гривнички. Разбира се при два изборни процеса нормално е да се чувстват застрашени", смята още Карамихова.
Наличието на червен конец на китката се свързва и с учението Кабала. Привържениците му носят червен вълнен конец, за защита, на лявата си китка. Съществува своеобразен метод на завързването на нишката. Трябва да го направи човек, който е много близък. Освен това конеца трябва да се завърже на седем възела и да се произнесе молитва, защитаваща от уроки.
"Във всички традиционни култури, когато човек прибягва до някаква защита, той трябва да отиде при най-добрия специалист и да е сигурен, че всичко е изпълнил както трябва, иначе може да се обърне срещу него", заключава етнологът.