Масови фалити на аптеки се наблюдават в страната. Само в София от началото на годината са затворили над 300 обекта. Забраната за продажба на лекарства без рецепта и още много нови изисквания прави все по-трудно легалното оцеляване на аптеките.

За да избегнат забраните и изискванията някои аптеки, особено в малките населени места минават в сивата част на сектора. Мариана Вълова и Стоян Георгиев провериха със скрита камера как работи една верига аптеки в Ловешка област, която предлага лекарства на подозрително ниски цени.

Най-евтините лекарства в Ловешка област се продават в аптеки "Марешки". Има ги в повечето малки градове в областта. Рекламни брошури предлагат до 25 процента отстъпки в тази верига. Нашият екип провери как аптеките "Марешки" оцеляват по време на кризата в бранша и как докарват най-ниските цени в района.

Една от аптеките в Ябланица е популярна сред възрастните хора в града, защото могат да спестят по някое левче от лекарствата. Намира са точно до клуба на пенсионера. Мариана Вълова и Стоян Георгиев отиват там като клиенти, но разбират, че всъщност това не е аптека. Пише "рекламен пункт" на аптеки "Марешки". Официално обектът се води магазин за козметика.

"Трябва ми едно лекарство".

"Значи не сме аптека, рекламен пункт сме, при нас наличност на лекарства няма... При нас така се практикува, нали, казвам ви колко струва, взимам ви паричките, утре след обед ще го дам на ... тук работят във ВИК-то от Добревци са момчетата и ги носят в Добревци на площада в магазин един.„
Корвитол" от колко? От 50 или от 100 милиграма?"

"От сто, от сто."

Взимат поръчка за лекарство, което се продава само с рецепта. Екипът ни няма рецепта, а рекламният пункт няма лиценз да предлага лекарства. Жената, която продава няма образование по фармация, каквото е задължително по закон. Доставките по селата правят хора от ВИК. Впечатляващ бизнес модел. Започва да става ясно защо лекарствата са по-евтини.

На следващият ден колегите отиват да вземат хапчетата за високо кръвно.

"Аз тъкмо ги дадох на момчето за Добревци. Той работи във ВИК-то, попитайте за Иван Цоков."

"Искам да ви попитам... Аз тук мога да си взимам всякакви лекарства без рецепта, нали?"

"Да".

Разбираме, че ВИК - Ябланица доставя лекарства на изгодни цени. Без рецепта. Екипът проверява дали същата схема работи и в други градове в областта. Отиват в Тетевен. Тук има аптека от същата верига. По документи се води магазин за козметика. Няма лиценз, а жената зад щанда вместо фармацевт е обикновена продавачка.

"Едно лекарство трябва да поръчам. Става въпрос за "Корвитол" мисля, че така се казваше. Да, "Корвитол".

"Сто милиграма?"

Момичето пише заявка за лекарствата.

"Кога мога да ги взема?"

"Утре към три."

На следващият ден лекарствата са получени.

"Добър ден! Вчера бях поръчала едни лекарства."

"На кого на името?"
....
"Мога ли други лекарства да поръчвам тука? Примерно "Ламизил", "Оспамокс"?"

"Да, може".

"Защото другите аптеки ми искат рецепта."

Лекарствата в тези нелегални аптеки се доставят всеки ден. Хората в Ябланица и Тетевен си знаят процедурата, ако искат евтини хапчета. Поръчват, плащат и взимат на следващия ден. Срещу така наречените рекламни пунктове е имало жалби, имало е и прокурорска проверка.

Тя не е установила нередност, защото лекарства в наличност няма. Всичко се поръчва и се дава на ръка. Поръчките идват от легална аптека в Троян.

Собственикът на вериги "Марешки" заяви, че рекламните пунктове предлагат услуга на клиентите като донасят лекарства от други аптеки и всичко е легално.  

Този бизнес модел в търговията с лекарства е успешен, защото няма разходи за лиценз, за лекарства на склад и за заплата на магистър фармацевт.

Доц. д-р Жасмина Мирчева, изпълнителен директор на Изпълнителна дирекция по лекарствата заяви за предаването "Тази сутрин", че не е изненадана от този начин на доставка на лекарства. Основно членове на Фармацевтичния съюз вече са сигнализирали за подобни рекламни пунктове. Извършени са много проверки, но има проблем в Закона за лекарствата, смята Мирчева. Там се твърди, че който извършва търговия на дребно, без разрешение, може да бъде санкциониран. Реално обаче търговия на дребно няма -  има извършване на услуга и то доброволна.

Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, заяви, че това е практика, която съществува от години. За съжаление проблемът наистина е в закона, смята той. Там не е описано ограничение за друг човек, който да може да купи лекарства по наша поръчка.

Д-р Нина Ръсина, която е директор на Дирекция "Лекарствена политика" в Министерство на здравеопазването смята, че подобна практика е недопустима. Купуването на антибиотик без рецепта може да доведе след себе си много сериозни последствия. В населението може да се създаде резистентност към определена група лекарства и при поява на сериозен здравословен проблем и на пациент се предпише определен медикамент, се оказва, че той вече не е ефективен.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето