Как изглежда живота на хората от най-западните Родопи - между двата най-важни за България избора. От покрива на Родопите всичко изглежда различно. Много по-шарено, много по-сладко, но и горчиво трудно. Всичко изглежда спряло някъде на нивата, но не и в очите на хората.
В най-западната част на Родопите живеят хора, които понякога сами трудно могат да определят какви са. Сменяли са им имената поне осем пъти. После са ги забравяли. Сега региона е един от бастионите на ДПС.
"Ние тука винаги гласуваме на 90% - особено нашето село. Конкретната партия, която ще вземе гласове е ДПС", обяснява Гълъб Койбишев.
Миналата година мъжете са били по строежите на морето или в Банско. Сега отново работа няма.
Въпреки преданото гласуване на всички избори, хората от Скребатно са рядко посещавани от избраниците си.
"Депутати? Не - никой не е идвал. Алиосман Имамов ако дойде сега тук, 90% не го познават и никой не го иска", смята Елим Абдиков.
"Пари никой не дава - това си се знае, но на човек му стига да му вдигнеш духа. А Алиосман се е покрил някъде и сега ще каже - елате и гласувайте за мен. Как ще гласувам за него-преди четири години дойде и не се обади", спомня си Гълъб Койбишев.
Тази година, по избори, основната интрига се завихря около община Гърмен и Рибново, където избирателите имат конкретни условия.
"Конкретната партия, която ще вземе гласове е ДПС, но ако нашият основен кандидат - Ахмед Башев, ако го няма в листата, то втория път никой няма да гласува за ДПС, ако не е в листата Башев. И това не е настроението само в нашето село - и в другите села е така", смята Гълъб.
Ахмед Башев, който беше набеден в насаждане на радикален ислям в тази част на Родопите, сам напусна лоното на ДПС преди години. Сега между него и Ахмед Доган отново има затопляне на взаимоотношенията. Лично Башев закри кампанията за евроизборите в Рибново.
"Искам да ви призова утре всички да излязат и да гласуват с бюлетина номер 4 за ДПС. Преди година и половина казах, че ние не сме срещу ДПС и Доган. Имахме забележки - но днес забравяме всичко. Отговорни сме и затова забравяме всичко. Затова ние днес отново ще подкрепим ДПС - и техните представители за ЕП", това заяви Башев при закриването на кампанията.
Ахмед Башев не отрича стремежа си към депутатско кресло и казва, че може да помогне на Доган с количество гласове. Рибново пък е селото, в което до този момент избирателната активност не е падала под 80%.
"Тук има страх от възродителен процес. Хората ги е страх, че ако ДПС не са във властта ги чака нов възродителен процес или ходжите - ако не сте за ДПС не сте мюсюлмани", обяснява Феим Таламанов. Той е един от малкото опоненти на Башев и ДПС в Рибново.
"Мисля, че търси убежище при Доган, за да прикрие икономическите далавери по време на управлението си", смята той.
На последното си посещение в региона на Гоце Делчев - Ахмед Доган поиска 32 хиляди гласа и четири депутатски места от Благоевградско. На Парламентарните избори през 2005г. гласовете бяха малко над 20 хиляди.
"Активни са, защото вярват, че нещо може да се промени. Надяват се - всички искат промяна. Ние сме видели тази промяна в лицето на ДПС", смята Ибрахим Киселов.
Щом стане време за избори, Рибанци, както сами се наричат тук, се прибират в селото където и да са били преди това.
"В момента, в който трябва да сме тук, ние сме тук. Дори от Гърция, тя ни е близо. Нормално е някой да дойде и да съчетае почивката си с изборите - това е денят, в който да сме тука и самите началници те освобождават, за да гласуваш", обяснява Ибрахим Киселов.
Ахмед Авдик работи в София. Сега се е прибрал да съчетае пускането на бюлетина със саденето на тютюн. Всичките му познати са го разпитвали за фундаменталния ислям в родното Рибново.
"Има колеги християни и те така казват-че е хубаво да се изучава Библията, Корана. Да знаят хората - да са по-добри, да имат страх. Иначе започват с глупостите", смята Ахмед Авдик.
"Някои са казвали, че става въпрос за промиване на мозъци. По-малките деца учат за хигиената на нашата религия", смята Сабри.
Каквото и да се говори или случва обаче, религията по това време на годината и богът, пред който се прекланят хората тук се нарича тютюн.
"Изборите не ни интересуват-и да има и да няма все едно, ние сме на тютюна. От къде да знаем какво е Европа - не сме я видели", казва Баба Фатма.
Хората са тук от тъмно до тъмно. По това време деня на сянка е близо 30 градуса. Понякога остава време и за почивка с истински айран и мачкани ягоди със захар.
По тези ниви не е капвал дъжд от седмици. Затова хората носят вода - в каквото намерят - за да полеят поне току що засетия разсад.
"На нищо не се надявам, но като всеки се явяваме на нещо по-добро. Но ако дойде нещо, ще дойде от Бога - от никъде другаде", смята Рамис Карлиев.
По пътя екипът ни бива настигнат от баба Джаваира. Към нивата са тръгнали и други избиратели - баба Амиде и дядо Шукри.
"Ахмед Башев и Доган-тях си искаме. Те ни пазят, те са ни опора и ние разчитаме на тях и те на нас", казва баба Амиде.
"Накрая на Европа. Има много да пътуваме. Дано децата да го извървят тоя път. И денонощно да вървим не можем да го стигнем", смята дядо Шукри.
В тази част на Родопите всеки сам намира пътя си към Европа. От покрива на Родопите светът изглежда по-различен - но пътищата тук са едни и същи.