Едно необичайно състезание се провежда тези дни в София. В него хора с бъбречни и чернодробни трансплантации демонстрират своята победа над смъртта. За непривичната надпревара разказва Петя Стефанова.
За повечето от ентусиастите тук ниският старт е истинско изпитание.
Първото по рода си състезание за хора с присадени органи се явява генерална репетиция преди олимпиадата на трансплантираните, която ще се проведе през лятото в Австралия.
"В тези игри нашите членове могат да покажат, че и те са нормални хора, абсолютно пълноценни. Българите сме скептични по принцип. Явно се притесняваха и много малко хора се записаха", коментира Стоянка Ананиева, председател на Българския съюз на бъбречно-трансплантираните.
Една от състезателките е Даниела Димитрова от град Елена. Тя е на 25. Учи маркетинг. Преди 3 години претърпява трансплантация на черен дроб.
"Моят късмет беше по-голям от на другите. Разни момчета оттук чакаха по 3-4 години.. аз чаках 6 месеца, имах късмета да ми се обадят и да бъда трансплантирана. Учих и друга специалност, но не можах да си я продължа. Прекъснах в 3-ти курс", обяснява Даниела.
Въпреки преживяното по болници, Даниела не се е простила с мечтата си да се занимава с изкуство и дизайн. Споделя, че след животоспасяващата намеса на лекарите, се чувства готова за подвизи.
"Ето, сега другата седмица заминавам на преход 4 часа, катеря планини. Няма абсолютно никакви проблеми. Важното е да имаш желание за живот", констатира тя.
Освен на лекоатлетическата писта, хората с трансплантации ще мерят сили в плуването, бадминтона и тениса на маса.
Целта на игрите е да покажат победата над безнадеждността, но и да популяризират донорството. У нас с присадени бъбреци са едва 450 души.
Междувременно над 800 българи поддържат живота си чрез хемодиализа и се надяват на същия късмет и шанс за нормално съществуване.
"Те чакат години наред за трансплантация и се надявам да им се случи, да ги извикат и да станат и те част от нашия отбор", казва още Стоянка Ананиева
За да се яви и представи страната ни на Световните игри през август, Съюзът на хората с присадени органи се нуждае от 38 хиляди лева. Половината от сумата трябва да бъде внесена до 19 юни в офиса на световната организация.
"Обърнахме се за помощ към всички институции - от президента до Столичната община и трябва да ви кажа, че много малко от тях си направиха труда дори да ни отговорят", обясни г-жа Ананиева.
Единствено здравното министерство и Агенцията по трансплантации са се трогнали от идеята за участието на България на тази Олимпиада. Засега обаче подкрепата е само морална.
Въпреки това състезателите не се отказват.
"Кой както е могъл е тренирал, където е могъл го е правил. Вече, ако съберем парите, ако наистина се види, че ще заминаваме на Световните игри, тогава НСА ще ни подготвят професионално", подчерта още председателят на Българския съюз на бъбречно-трансплантираните.