Властите в Украйна конфискуваха камион за 100 000 евро от български бизнесмен. Диляна Димитрова разказва за случая.
Проблемите на Тодор Димитров започват през февруари миналата година, когато от хладилната база на Даго Трейдинг във Варна му предлагат работа.
"И така поддържах отношения със тази фирма и с този господин, който поддържаше дейността на фирмата във Холандия, беше холандец. Имахме много добри отношения. Обади ми се представител на хладилната база - Валентин Спасов се казва, и ми каза: "Тошко, готов ли си да започнем работа отново? Аз им казах: Винаги съм готов, нали за това са тези хладилници".
Въпреки че до този момент е превозвал стоки на фирмата до Холандия, сега му казват че ще пробват нов курс - до Украйна с идеята ангажиментът да бъде дългосрочен. По документи стоката е гъши дроб от Унгария.
"Това беше добре дошло за мен като форма на работа, тъй като автомобилите, които притежавам за закупени чрез кредит, колкото повече работя, толкова по-лесно ще си плащам кредитите".
Договарят се със управителя на хладилната база
Тодор да предостави свой автомобил и на 26 февруари месото да отпътува за Новопетровск. "На другия ден автомобилът тръгна, но за голямо мое учудване на границата с Украйна моят шофьор ми се обажда и ми казва: "Тошко, задържаха автомобила./ За какво го задържаха? / Някакви проблеми с месото, някакви проблеми с документацията, тука се говори за пари, за такива неща". Каза ми, че в момента, в който задържали автомобила, дошла телевизия, започнали да правят някакви снимки, на автомобила, на стоката, която е вътре. Кучета са докарали за проверка и получих известие, че задържат автомобила заради стоката. Минаха един, два дни и шофьорът ми каза, че автомобилът е задържан, защото стоката е фалшива и цялата документация е в неизрядност", разказва Тодор.
Става ясно, че стоката и автомобилът са задържани на украинската митница, защото месото не е с унгарски произход.
"Това е унгарска стока според етикети и всичко. И транспортният лист отговаря на едно от предприятия в Унгария", обяснява Вячеслав Коврайский, собственик на фирма "Сежан-С" ООД.
От Изпълнителна агенция "Митници" потвърдиха пред bTV,
че когато става дума за търговия между страни членки на ЕС, не са необходими документи за произход, а само сертификати за качество. Когато такава стока дойде у нас, тя минава през проверка на РИОКОЗ. След това самите складове за съхранение са длъжни да извършат проверка на стоката, както и да повикат официалния си ветеринарен лекар.
"Проверяват се входящи документи, прави се физическа проверка на пратката. Отварят се кашони, сверява се информацията от етикетите, съответно с информацията, която е в съпровождащите документи. Лично аз не открих по документи и по продукт нищо нередно", коментира д-р Валерия Костадинова от РВМС-Варна.
"Аз не съм бил при подаването на документите, но знам, че документите, които придружават месото са официални документи, издават се от държавни органи от мен. От мен се издава само сертификат, когато се приема стока също се приема с държавни органи", допълни Коврайский.
Въпреки че злополучното месо е собственост на фирма "Сежан",
в Украйна започват дела срещу шофьора на Тодор Димитров, които приключват с решение да се отнеме камиона на бизнесмена в полза на държавата. Досега делото е гледано на две инстанции. Окончателната дума ще има Върховния съд в Украйна.
"Това е форма за отвличане на автомобили - слагаме фалшиво месо на безценица, крадем автомобил за 100 000 евро", смята потърпевшият.
"Честно казано съм в шок от това, което станало със стоката и от това, което е станало с колата, защото най-малко е виновен той", коментира собственикът на фирмата.
През цялото това време Тодор Димитров е сезирал полицията у нас, както и Външно министерство. След неколкократно даване на показания и едногодишна проверка от прокуратурата във Варна го уведомяват, че не могат да повдигнат обвинение поради липса на доказателства за престъпление.
Екип на bTV попита Външно за случая
Оттам отговориха следното: "Според украинското законодателство няма значение дали превозвачът е и собственик на стоката. Той носи отговорност за превозвания от него товар".
Местният адвокат, който беше предложен от посолството и се запозна внимателно със случая, е говорил няколко пъти по телефона с г-н Димитров и му е обяснил ситуацията. Благодарение на намесата на посолството от българския гражданин не е искан хонорар за тези правни консултации.
bTV потърси мнение на адвокат
Отговорът беше, че тъй като става дума за наказателно дело, то не може да се прехвърли в международен съд, освен ако не става дума за престъпление против човечеството. Парадоксът е, че единствено украински съд може да реши дали Украйна да спечели делото.
Тодор Димитров вече е загубил вяра в украинския съд, в собствената си държава и в институциите й: "Сега се обърнах към bTV, защото аз, ако съм нарушил с нещо, ето моето лице, ето моите гърди и заставам пред закона".
Какво каза прокурор Камен Михов по случая вж. тук.