Колкото и да не ни е приятно, по статистически данни болните от кучешка тения у нас са 50% от  регистрираните в Европейския съюз (ЕС). Отношение към този факт имат все още множеството бездомни кучета.

Кучешката тения е опасно заболяване. През лятото е много по-голям шанса човек да се зарази с нея. Заразата се разпространява чрез изпражненията на кучетата, които ходят свободно в градините и заразяват почвата и нискорастящите зеленчуци и плодове.

"Кучето с фекалиите заразява околната среда с яйца, а яйцата са невидими за нас. Те са микроскопични. Ние ги виждаме само тук в лабораторни условия под микроскоп. Всичко, което расте близо до почвата или пък плодове, които са паднали на почвата и човек без да ги измие, ако е излязъл на разходка или ако работи и няма възможност да си измие ръцете, всичко идва до там, че се консумират заразени зеленчуци, по които могат да са попаднали тези яйца на гранулозоехинококоза, така се нарича кучешката тения", обяснява доц. д-р Росица Курдова, национален консултант по паразитология на Министерството на здравеопазването.

В града всеки може да се зарази със същия успех както и на село

Особено са уязвими децата, които играят в пясъчника. Там са ходили кучета. Фекалиите са попаднали в пръстта и пясъка, където децата играят. Детето няма тези навици като възрастните. То си играе с лопатката,  след това си облизва пръсчето и по този начин може да се зарази. За съжаление около 20% от всички регистрирани случаи са сред децата.

Това заболяване има дълъг инкубационен период от 10-15 години без оплаквания.  Едва когато се развие ехинококова киста, най-често в черния дроб, тя започва да притиска органите и  се получава тежест. Но това е напреднала фаза. В нашата страна диагностицирането не е проблем. Изследва се венозна кръв и след 24 часа резултатът е готов. Когато е необходимо, се провежда изследване с ехограф.

Когато се докаже ехинококова киста, най-често се действа оперативно

"За съжаление кистите се развиват не само в черния дроб. Те могат да бъдат и в мозъка и в костите, във всеки орган, който може да се сетите, в него може да има ехинококова киста.Тъй като в другите страни това заболяване е много рядко, опитът натрупан в България е по-голям. Опитни са и паразитолозите, които могат да диагностицират заболяването. Опитни са и хирурзите, които оперират. Гастроентерологите извършват и пункционен метод за лечение на ехинококозата. И колкото е по-рано толкова по-добре", обяснява доц. д-р Курдов.

Другото, което трябва да знаят притежателите на кучета е, че те не бива да хранят животните със сурови вътрешни органи. Въобще храната трябва да бъде термично обработена. Мерките за предпазване са свързани на първо място с личната хигиена, с възпитанието. Измиване на ръцете преди човек да се храни. Много добро измиване на зеленчуците и плодовете, които   консумираме в суров вид.