10 танцьори от популярния ансамбъл "Филип Кутев" се присъединяват към Камен Донев в представлението му "Възгледите на един учител за народното творчество". Почитателите на актьора и представлението му ще могат да го видят на 29 юни на сцената на Летния театър в Бургас.

Въпреки че участието на танцьорите от ансамбъла в постановката е специално и важно за Камен Донев, той споделя, че най-специалният елемент не само в това негово представление, а въобще във всички, е публиката. "Тогава, когато срещу мен има публика, която реагира, импонира ми, радва се, това ме зарежда двукратно и аз правя неща, които предварително не съм мислил да правя. Позволявам си импровизации. И това специално, което винаги очаквам, е тази среща между мен и тях. В нашето изкуство живият контакт е незаменим – нещо много вълнуващо и много силно", каза Донев.

Камен Донев споделя, че любовта му към "народното творчество" идва от семейството му – баща му е хореограф, а майка му – танцьорка. "Израснах с фолклора, с българския танц и песен и той е станал като част от мен и то много голяма и много съществена част."

Именно голямата любов на Камен Донев към фолклора не му позволява да приеме съвременните интерпретации на тази част от българското културно наследство. "Не съм морален съдник и не искам да бъда, но понякога това, което гледаме по т. нар. фолклорни канали е доста тъжно, защото това е една смесица от брейк, от хип-хоп, някои движения от фолклора. Гледах някакъв умопомрачителен клип, в който танцьорите правеха "па де дьо", едни спусъци напред-назад, кълбета, изведнъж народни движения. Не можеш да разбереш какво се опитват да изиграят тези момичета и момчета и ти става тъжно. Аз като видя някой да се мъчи, особено в изкуството, ми става тъжно, защото тази мъка му причинява и на него сериозни проблеми – да изиграе тази глупости, и на хората – да го изгледат. И някакви жени, които са с лъскави облекла, пеят с милозливи физиономии – нищо общо със същината на фолклора, просто някакъв етикет. За съжаление живеем в епоха на етикета и на човек му се казва какво възприема и вярва на етикета", каза Камен Донев и допълни, че според него хората, които се отнасят по този начин към фолклора има само една цел и тя е да вземат пари. "Тези, които искат да се занимават с български фолклор, не парадират с това нещо, те не се въртят по телевизионните канали, те просто работят."

Според Камен Донев ако Министерството на културата трябва да дава сериозни суми пари за нещо, то това нещо трябва да е самодейността, "защото в самодейността хората дават душа и сърце и наистина правят нещо безкористно. Ако си добър в самодейността и станеш професионалист, ти оттам нататък можеш да се оправяш сам."

"С болка наблюдавам как българинът в името на една криворазбрана популярност и масовизация, и всеядност деформира и нагажда фолклора и го превръща в едно нещо, което е "ни риба, ни рак" и то не е добро наследство. Измества се същината на това наше голямо богатство. Това го казвам с много болка, защото виждам песни, изсмукани от пръстите и безумни хореографии, момчета и момичета в пайети и лъскави облекла подкачат като заклани петли и си мислят че танцуват. Те са добри танцьори и явно са завършили хореографско училище и това се вижда, но това, което правят е някак си глупав. Това не е наследство, което би ми се искало младите хора да тълкуват като фолклор", каза още Камен Донев в предаването "Тази сутрин".