Американски учени разработиха изкуствено листо, което възпроизвежда фотосинтезата, за да произведе енергия, съобщи Франс прес. Произведената по този начин енергия може да бъде складирана и да се използва по-късно.

Листото представлява силициева соларна клетка,

към чиито две страни са прикрепени материали с каталитични свойства. "Достатъчно е то да бъде поставено в съд с вода и да бъде изложено на слънчева светлина”, заяви ръководителят на изследването проф. Даниъл Носера от Масачузетския технологичен институт. Тогава листото започва бързо да произвежда кислородни мехури от едната страна и водородни от другата.

"Ако листото бъде поставено в контейнер с преградна стена,

която отделя една от друга двете му страни, мехурите могат да бъдат уловени и складирани, за да се използват по-късно и да се произведе електричество. Като поставим кислородните и водородните мехури в горивна клетка, те образуват вода, произвеждайки електричество. Листото е създадено изцяло от често срещани и евтини материали, като силиций, кобалт и никел. То функционира в обикновена вода”, продължава Носера.

Листото е създадено от тънък полупроводников слой от силиций –

материал, използван при производството на повечето соларни клетки. От едната му страна има слой от кобалт, който освобождава кислорода, а от другата – слой от сплав на никел, молибден и цинк, която освобождава водорода. Другите системи, които използват слънчева светлина, за да отделят кислорода от водорода във водата, прибягват до корозивни вещества или до рядко срещани и скъпи материали като платината.