Доставките на съвременните руски зенитно-ракетни комплекси С-300 за режима в Дамаск имат за цел да играят ролята на „стабилизиращ фактор”, който да възпрепятства всяка чуждестранна интервенция в разкъсваната от гражданска война страна.

Това заяви заместник-външният министър на Русия Сергей Рябков, цитиран от световните агенции, в коментар по повод решението на ЕС да не удължи срока на оръжейното ембарго срещу Сирия.

„Ние смятаме тези доставки за стабилизиращ фактор и вярваме, че подобни постъпки ще възпрепятстват някои по-бурни (бел. ред. - чуждестранни играчи) да разглеждат сценарии, които да превърнат конфликта в международен, с участието на външни сили”, заяви Сергей Рябков.

Руският заместник-външен министър също така подчерта, че договорът за въоръжаването на сирийските въоръжени сили с ракетните системи С-300, е подписан много години преди началото на конфликта.

Първата официална реакция на това изказване дойде от Израел, където министърът на отбраната Моше Яалон заяви, че в случай на доставяне на ракетните комплекси, „Израел ще знае как да постъпи”.

„Доставките още не са факт и се надявам да не се случат. Но, ако по нещастно стечение на обстоятелствата, те пристигнат в Сирия, Израел ще знае как да постъпи”, заяви Моше Яалон, цитиран от АФП.

По-рано този месец въоръжените сили на Израел извършиха няколко насочени удара на територията на Сирия, за които Тел Авив твърди, че са предизвикани от опити за трафик на оръжия към ливанската шиитска групировка „Хизбулла”, чиито активисти воюват на страната на режима в Дамаск.

Различията между Русия и Израел се появиха малко след тези инциденти, като еврейската държава отправи критики към Москва за оръжейните сделки с Башар Асад, докато руските власти предупредиха срещу нови израелски въздушни удари.