Иран и Шесторката са постигнали пробив в разговорите за постигането на споразумение по иранската ядрена програма, предаде АП. Малко по-късно обаче Техеран отрече да е било постигнато споразумение.

Според първоначалните съобщения, цитирани от западни медии, стъпката напред е била направена, когато Иран и САЩ са се споразумение по формула, която според Вашингтон ще намали способността на Техеран да произведе ядрени оръжия. Съгласно тази формула Иран ще поеме ангажимента да изнесе в Русия по-голямата част от суровините за такива оръжия, посочват запознати с преговорите дипломати.

Разпространената информация за постигнато предварително споразумение със САЩ за съставяне на списък на ядрени материали, които ще бъдат прехвърлени в Русия, е неоснователна, заяви говорителката на иранското външно министерство Марзие Афхам, цитирана от ТАСС.

По иранската ядрена програма не са постигнати никакви споразумения, каза Афхам. Според говорителката разпространената информация цели да усложни и провали преговорите. Въпросът е бил повдиган отдавна, но по него не са постигнати договорености, подчерта тя.

Става дума за съставяне на списък на материали, които могат да се използват за създаване на атомно оръжие, за които се планира да бъдат изнесени от Иран. По-рано днес бе съобщено, че по този въпрос все още има разногласия, но е направен пробив.

През декември по време на поредния кръг от преговорите двете страни за първи път са изготвили и списък, в който се подчертават областите на потенциално съгласие и въпросите, по които има все още разногласия между участниците в преговорите.

Следващите разговори по иранската ядрена програма са насрочени за 15 януари в Женева. Различията между двете страни все още доминират преговорите. Въпросите, по които все още нямапостигнато съгласие, включват бъдещия капацитет на Иран да обогатява уран. Иран настоява да намали с едва 20% обогатяването на уран, тоест до 8000 центрофуги за обогатяване, докато САЩ настояват Техеран да има само 4500 центрофуги.

Друг неразрешен въпрос е относно подземния комплекс за обогатяване на уран във Фордо и относно почти готовия реактор Арак. САЩ и останалите от шесторката искат Фордо да не обогатява повече уран, а реакторът в Арак да бъде изменен така, че да не произвежда такива количества плутоний, който да могат да бъдат вложени в ядрени оръжия.