Британските депутати, които проведоха извънредно заседание, приеха с голямо мнозинство законопроект на правителството, разрешаващ прибягването до въздушни удари в Ирак срещу групировката "Ислямска държава", съобщават световните агенции.

Текстът официализира присъединяването на британците към международната военна коалиция, която се бори под ръководството на американците срещу ектремистката сунитска групировка. Той беше подкрепен от 524 депутати, а 43 гласуваха против.

Законопроектът разрешава използването на въздушни удари в рамките на поисканата помощ от иракското правителство и постановява, че Лондон "няма да изпрати нито един британски войник в зоните на сражения".

Тази сутрин външният министър Филип Хамънд съобщи, че шест бомбардировача "Торнадо" на Кралските военно-въздушни сили, базирани в Кипър, ще участват в операциите на коалицията в случай на положителен вот.

Шестте машини, снабдени с бомби, насочвани с лазер и ракети, вече извършват наблюдателни операции и вече ще могат да влизат много бързо в действие.

Приемането на законопроекта не се поставяше под никакво съмнение, тъй като британският премиер Дейвид Камерън си осигури подкрепата на лидера на лейбъристката опозиция Ед Милибанд.

Според анализатори, вероятно британските удари ще започнат в нощта срещу неделя, тъй като петък е свещен ден за мюсюлманите и първа бомбардировка точно тогава би изглеждала като нарочна провокация.

Министърът на отбраната Майкъл Фалон коментира пред Би Би Си, че не може да се очаква "шок и ужас" с началото на въздушните удари (изразът е препратка към масираната западна кампания срещу Ирак преди десетилетие - б.р.).