Гордана Силяновска-Давкова, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, положи клетва като президент на Северна Македония (РСМ), но церемонията предизвика остри реакции в Гърция.

Посланикът на Гърция София Филипиду напусна парламента в Скопие в знак на протест още при встъпването в длъжност на новоизбрания президент на РСМ.

Причината е нарушение в Преспанския договор - при произнасянето на клетвата си в парламента Силяновска нарече държавата си „Македония“, вместо „Северна Македония“, пише вестник „ПротоТема“.

Гръцката агенция АНА-ΜΠА припомня, че Силяновска предизборно - и конкретно на 1 май 2024 г. - заяви, че няма да използва официалното име на страната си:

Когато казвам, че няма да използвам термина „Северна“, нямам предвид, че ще го махна от табелите пред сградите, в които се помещават институции или от табелите на международни конференции или двустранни срещи, и т.н. Далеч съм от такива неща. Говоря лично за себе си“.

„Правото на самоопределение е лично право и никой няма право да ти нарежда да използваш нещо, което умът и сърцето ти не приемат. Ще го уважавам, но няма да използвам термина "Северна". Ще използвам "Македония" и никога няма да създавам объркване, защото не трябва да правя разлика с Република Южна Македония. Няма такова нещо. Затова, когато говоря, ще използвам термините Македония, македонски, македонец“, каза Гордана Силяновска-Давкова.

Гордана Силяновска-Давкова
Снимка: Reuters

 

Информационният портал "Еникос" отбеляза, че предизвикателствата в отношенията на Гърция със Северна Македония се завръщат.

Вестник "Катимерини" припомня, че в интервю на 11 май гръцкият премиер Кириакос Мицотакис отправи ясно предупреждение към Скопие.

„С безпокойство следя някои от изказванията на представители на ВМРО-ДПМНЕ и ще изчакам официалната позиция“, каза министър-председателят.

Мицотакис обясни, че и той не е приемал Договора от Преспа, когато е бил в опозиция, но сега е длъжен да го спазва като част от държавните задължения.

Мицотакис подчерта, че „същото нещо ще трябва да направи и новото правителство в Скопие“.

Протести и недоволство имаше и в Атина срещу договора през 2018 година, когато беше подписан. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.

На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан, припомня БГНЕС.

С Преспанския договор Атина вдигна ветото си за членство на Скопие в НАТО и преговорите за присъединяване към Европейския съюз. Гръцкият премиер определи като "провокация" поведението на Силяновска и заяви, че то застрашава европейското бъдеще на страната.