НАТО, сред чиито членове има няколко ядрени сили, изрази съжаление от приемането на Договора за забрана на ядрените оръжия от ООН и заяви, че този текст пренебрегва комплексността на заплахите, пред които е изложена световната сигурност, предаде БТА, като цитира „Франс прес”.
Договорът беше приет на 7 юли в Ню Йорк със 122 гласа. Холандия, която е член на НАТО, гласува "против", а множество страни отсъстваха. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш откри днес в Ню Йорк церемонията по подписването на Договора за забрана на ядрените оръжия. Още в първия ден около 50 страни подписаха договора
"В момент, когато светът трябва да остане единен пред растящите заплахи, особено тежката заплаха, която представлява севернокорейската ядрена програма, този договор не отчита спешните предизвикателства пред сигурността", подчертават 29-те страни членки на алианса в публикувана днес обща декларация.
"Опитите да бъдат забранени ядрените оръжия чрез договор, който няма да ангажира нито една от страните, които притежават подобни оръжия, няма да бъде ефективен, няма да доведе до съкращаване на ядрените арсенали, няма да подобри сигурността на нито една страна и няма да допринесе за международния мир и стабилност", предупреждава НАТО.
За поддръжниците на проекта, включително Австрия, Бразилия, Мексико, Южна Африка и Нова Зеландия, договорът е историческо постижение. Страните, притежаващи ядрени оръжия, бойкотираха преговорите и смятат, че той няма да доведе до съкращаване на сегашните ядрени арсенали, които в момента се равняват на около 15 000 ядрени бойни глави.
НАТО напомня, че неговите страни членки са съкратили радикално броя на ядрените оръжия, разположени в Европа след Втората световна война. Основната цел на притежаването на ядрено оръжие е да се запази мирът и да се обезкуражи всяка агресия, изтъкна организацията, обединяваща най-големите западни сили.
"Докато има ядрени оръжия, НАТО ще остане ядрен съюз", подчерта алиансът, като добави, че неговата стратегия е базирана на разубеждаването.