Терористи от групировката „Ансар Дине”, които държат под свой контрол северната част на Мали, за започнали систематично да разрушават храмове в историческия град Томбукту.
Очевидец е потвърдил пред АФП, че тази сутрин ислямистите, въоръжени с различни сечива, са разбили портите на джамията „Сиди Яхия”, храм строен около 1400 г. от. н.е.
Според информацията терористите от „Ансар Дине” искали да покажат, че поверието, че портите на джамията ще се отворят да обявят края на света, не е истинско.
Бивш екскурзовод, в известния като „перлата на пустинята” град, е разказал, че южната порта на храма е стояла затворена от векове, заради апокалиптичното вярване.
Организацията на ООН за опазване на културното наследство ЮНЕСКО отправи няколкократни призиви към международната общност да се вземат мерки, за опазването на Томбукту, който се смята за основния център за разпространение на исляма в Африка в периода ХV-ХVІ век.
Томбукту е наричан още градът на 333-те светии и е дом на най-старата колекция древни арабски ръкописи, датирани отпреди 5 до 6 столетия. Миналата седмица ЮНЕСКО включи Томбукту в списъка на застрашените от изчезване културни паметници.
Последните дни редица противоречиви информации постъпват от т. нар. „независима държава Азауад” или териториите на Северно Мали, които ислямистите от „Ансар Дине” съвместно с туарегите отцепиха от държавата след военния преврат на 22 март.
Според някои информации бившите съюзници са в открит конфликт заради желанието на „Ансар Дине” да наложи шериата в Азауад, и отказа на туарегите, които пропагандират светска държава на сахарските номади.
Международните агенции съобщават, че в последните дни ислямистите са успели да изтласкат туарегите от трите основни града в Азауад – Кидал, Гао и Томбукту – обратно в пустинята.
Международните наблюдатели предупреждават от месеци, че несигурността на ситуацията в Западна Сахара и по-специално северната част Мали, превръща територията в плацдарм за екстремистки движения, като „Ансар Дине”, но не на последно място и Организацията на „Ал Кайда” в Северна Африка, чиито емисари наскоро посетиха Томбукту.