Бунтовници-туареги от Националното движение за независимостта на Азауад (НДНА) са влезли във въоръжени сблъсъци с ислямистите от свързаната с международната терористична мрежа „Ал Кайда” групировка „Ансар Дине” в северната част на Мали.
Източник от град Кидал, в контролираната от туарегите част на африканската страна, е потвърдил пред АФП, че в околностите на града се водят ожесточени сражения между въоръжените номади и доскорошните им съюзници във войната срещу официалната власт в Мали.
Според информацията на агенцията, в момента НДНА държи северната част на града, докато ислямистите от "Ансар Дине" се намират в южната. Очевидци съобщават, че флаговете на туарегите над по-високите сгради в Кидал са били свалени на различни места.
Преди седмица в окупирания от туарегите град Томбукту се проведе своеобразна „среща на върха” между водачите на кервани от НДНА и високопоставени лидери и емири нао международната терористична мрежа „Ал Кайда” в Северна Африка и на Арабския полуостров.
Източници от двете страни тогава потвърдиха пред международните агенции, че основна тема на разговорите е била въвеждането на шариата в непризнатата Независима държава Азауад.
След тридневни разговори туарегите напуснаха преговорите, обявявайки че не приемат въвеждането на ислямския закон на тяхна територия, припомнят наблюдатели.
Туарегите от НДНА настояват за собствен етнос и принадлежност към територията Азаузад, която обхваща по-голямата част от Западна Сахара, в териториалните граници на Алжир, Мали, Мавритания, Либия, Нигер и Буркина Фасо.
В края на март, след двумесечна офанзива срещу правителствените войски, която провокира армията да извърши преврат в Мали и да свали президента на страната, туарегите обявиха северната част на Мали за Независима държава Азауад, която до момента не е призната от никого.
По-рано днес страните от Африканския съюз отправиха призив към ООН да изпрати миротворци в Мали, за да се справят с бунта на туарегите.
Контролираната от бунтовниците и ислямистите част на Мали формално се е превърнала в държавата на „Ал Кайда” в Африка, коментират международните наблюдатели.