Новите сили за бързо реагиране на НАТО с численост 5000 души няма да могат да се разгърнат в Източна Европа в случай на война с Русия, сочат военните прогнози на Алианса, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Тези сили биха били твърде уязвими във фазата си на дислоциране, за да могат да бъдат ползвани в Полша или балтийските страни, заявяват за вестника двама анонимни генерали от НАТО, които са добре запознати с логистичното и военно планиране на НАТО.

Решението на Русия рязко да увеличи военните си сили в балтийския си анклав Калининград между Полша и Литва, съчетано със значителните военни ресурси по границите на Русия означават, че силите за бързо реагиране на НАТО са застрашени да бъдат пометени още преди да са готови за бойни действия. Подобна проблемна ситуация би възникнала, ако Алиансът се опита да разположи частите си източно от река Одер (отвъд източната граница на Германия), казва един от генералите.

Смята се, че недостатъците на натовските сили за бързо реагиране са една от главните причини за решението на организацията да разположи по-многобройни войски за постоянно по източния си фланг, отбелязва "Файненшъл таймс".

Очаква се на срещата си на върха във Варшава през юли страните от НАТО да одобрят редица мерки за по-добра подготвеност на Aлианса за практическа териториална защита, а не само за възпиране.

Мерките са знак колко се тревожи НАТО от конфликт с Русия в Европа, коментират експерти.

Една от важните мерки, които се обсъждат, е разполагането на четири батальона в трите балтийски републики – Естония, Латвия и Литва, както и в Полша.

Представители на Алианса настояват, че макар и да са ограничени като средство за първа реакция в случаи на въоръжено нападение срещу една или повече от държавите членки, силите за бързо реагиране могат да се ползват и в при случаи на подмолни действия, граждански размирици или гранични нарушения, на които да бъде попречено да ескалират във въоръжен конфликт, припомнят експерти.

Натовски представители смятат, че руската армия планира да използва подобни "хибридни" мерки за подкопаване, манипулиране или подстрекаване на опоненти преди избухване на открити враждебни действия.

Според НАТО такива тактики се прилагат в Украйна, коментира "Файненшъл таймс".