България бавно наваксва закъснението си, спрямо други страни-членки на ЕС, въпреки добрата си икономическа ситуация. Становището е на Европейската комисия и е част от годишната оценка за икономическото и социално положение в държавите от Съюза.

Най-сериозни проблеми или "прекомерни дисбаланси" са констатирани в Кипър, Гърция и Италия. България, заедно с още 9 страни-членки, е в групата с "макроикономически дисбаланси".

Страната ни е взела мерки за заздравяване на банковия сектор, отчита ЕК, но редица от тези мерки трябва  да бъдат реализирани на практика.

В България не се разследват адекватно потенциални финансови престъпления, свързани с пране на пари. Не е постигнат напредък и в констатирането на причините за това, подчертава докладът.

ЕК акцентира и на риска при издаването на документи за българско гражданство.

Проучванията за лицата, които желаят да получат европейски документ у нас, както и за произхода на средствата им, не са достатъчни, са казва в текста.

Подобрено е състоянието на трудовия пазар, но сериозни социални проблеми остават нерешени. Много българи продължават да имат затруднения за достъп до здравни грижи, констатира още ЕК. Административната реформа се развива бавно, а борбата с корупцията остава основен залог.

През пролетта се очакват специфичните предложения на ЕК за всяка държава за периода 2019 – 2020г.