Сградите са отговорни за 37% от глобалните емисии на СО2, именно поради голяма консумация на енергия, пише TechXplore.
В Канада се изграждат все повече търговски и смесени сгради и използването на устойчиви енергийни мерки е важно намаляване на вредното въздействие върху околната среда.
Изследователи от Университета на Ватерло в Канада са разработили иновативна двуслойна фасада за сгради. Между двата слоя са поставени микроводорасли, които могат да генерират енергия. Те също могат да абсорбират слънчевата светлина и да осигуряват топлоизолация.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Две статии за технологията, бяха публикувани в Renewable Energy Journal и Journal of Technology, Architecture and Design.
„Прилагането на микроводорасли в сгради трансформира енергийно ефективната архитектура в устойчиви, живи системи, които улавят въглерод. Предоставят по-ниски топлинни натоварвания и намаляват енергийните нужди и разходи“, каза д-р Мохамад Араджи, директор на Архитектурно инженерство и професор в Училището по архитектура.
„Искаме да разширим използването на микроводорасли, за да направим сградите, самоподдържащи се и независими от електрическата мрежа. Ако можем да интегрираме тази система за възобновяема енергия във фасадата на сгради, чиято площ е по-голяма от тази на покрива, това може да промени играта.“, допълва той.
Използвайки софтуерна симулация и машинно обучение, Араджи и Адам Елмалки, скоро получил докторска степен, изучават различни геометрии на изграждане на стъклени стени от плоски до извити повърхности, за оптимизиране на работата на системата. Резултатите показват, че биомасата от микроводорасли е нараснала с 80%, което ще помогне на сградата да стане по-енергийно ефективна.
„Нашата система подобри използването на микроводорасли за контрол на температурата на закрито и ние предвиждаме, че с правилната инфраструктура на сградата този увеличен обем биомаса може да бъде преобразуван в биогориво за производство на електроенергия в сградата. Тази система може да стабилизира или дори да обърне потенциалната загуба вътрешна топлина, която сградите често изпитват“, каза Елмалки.
Този иновативен подход към производството на възобновяема енергия е особено приложим в страни със студен климат като Канада. Сградите изискват огромно количество енергия, за да останат топли и през зимата, а покривите са неизползваеми поради натрупването на сняг.
В бъдеще инженерите от Ватерло планират да се ангажират с индустрията и други изследователски екипи, за да усъвършенстват дизайна с фокус върху реинженеринг на вътрешната стъклена стена.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK