В края на 2023 г. една от водещите теми в световен мащаб беше срещата на върха за климата в Дубай. След две седмици на тежки преговори - от 30 ноември до 12 декември, на COP28 политическите лидери се споразумяха за преход към отказ от изкопаеми горива.

Тази среща беше кулминацията в търсенето на устойчивост за Земята в контекста на година, изпълнена с множество природни катаклизми – земетресения, екстремно високи температури, наводнения и свлачища.

Докато планетата ни „издиша“ под въздействието на човешкия фактор, все пак има и добри политики, зелени идеи и иновативни хрумвания, които работят за нейното опазване.

Те намираха своето място и през тази година на сайта на btvnovinite.bg. Отправяме обзорен поглед и ви припомняме някои от най-интересните и любопитните сред тях:

100% устойчиво авиационно гориво

Британското правителство използва събитието в Дубай, за да покаже сериозната си загриженост за околната среда. За първи път беше коментиран презокеанският полет на самолет, задвижен със 100% устойчиво авиационно гориво.

То беше направено предимно от използвано олио за готвене и отпадъчна животинска мазнина, смесена с малко количество синтетичен ароматен керосин, произведен от отпадъчна царевица. 

Полети с водородно гориво

Докато авиационната индустрия се стреми да стане въглеродно неутрална, се очаква ролята на водорода да бъде на енергиен носител, който да задвижва големите летателни машини.

През следващите две години Lufthansa Technik ще тества различни процеси, за да наблюдава работата с водородната технология. Очакванията са до 2035 година да бъде осигурена поддръжката на самолети, които използват водородно гориво.

Как ще се случи това – вижте ТУК.

Устойчиви батерии от дървесина

Във Финландия пък новатори извличат сложно химическо съединение от дървесина, за да произвеждат устойчиви батерии за електрически автомобили. И то само от отпадни продукти.

Снимка: iStock

Все повече и повече хора купуват електрически автомобили и съхраняват енергия у дома. С това се очаква глобалният апетит за батерии да нарасне рязко през следващите години.

Соларни панели във водна среда

Междувременно в търсене на място за разполагане на големи соларни панели много страни решават да създадат плаващи системи във водоемите.

Нидерландия доразвива тази идея и прави още една стъпка – създава соларни панели във водна среда, които следват Слънцето.

Снимка: SolarisFloat

В езеро в югозападната част на Холандия плува лъскав кръгъл остров, покрит с десетки блестящи слънчеви панели. 

Повече за „Протей“ – вижте ТУК.

Конската тор - източник на зелена енергия

През месец май ви разказахме, че в Германия се отглеждат 1,3 милиона коне и всяка година се трупат около 9,5 милиона тона тор, за чието "обгрижване" са необходими огромни разходи. Оказа се обаче, че той може да бъде източник на зелена енергия, а според баварски специалисти от него може да се произвеждат и ценен нефт и газ.

Ще изнесат ли конете бъдещето на земята отново върху гърбовете си – припомнете си тук:

Мангровите гори на Обединените арабски емирства

В „bTV Репортерите“ международният редактор Илиана Димитрова ни разказа за мангровите гори на Обединените арабски емирства. За всяко изгубено дърво те засаждат още три.

Тропическите мангрови гори са сложни екосистеми, които виреят в негостоприемни горещини, в кални и солени води. Арабските емирства ги засаждат от основаването си през 70-те години. За всяко изгубено дърво се засаждат още три.

В едно от кътчетата на Абу Даби, където солената вода се слива с изгарящия под слънцето бряг, расте гора, която не само оцелява, но и процъфтява. И създава естествено убежище за обитателите на дивата природа.

Повече за него – вижте ТУК:

Град на бъдещето край Абу Даби

В Обединените арабски емирства (ОАЕ), близо до Абу Даби, където жегите са трудно поносими, строят град на бъдещето. Там вече има кула за вятър, а температурите са с до 10 градуса по-ниски благодарение на градския дизайн.

Липсват типичните небостъргачи, а по улиците се движат само електрически коли. Амбицията е това да стане най-екологичният град в света.

Повече за него – вижте ТУК:

Борба с хранителните отпадъци

В „Зелената седмица“ на bTV ви представихме ефективни решения, с които можем да намалим хранителните отпадъци.

Те са сред най-големите екологични проблеми и предизвикателства на съвременния свят, обгърнат от климатичните промени. Някои обаче го виждат като бизнес възможност и бързо намиране на иновативни решения. Как – вижте тук:

Foodobox - добрият пример, пренесен в България

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement