Водата - "синьото злато" на планетата
71% от повърхността на Земята е покрита с вода, над 60% от човешкото тяло - също са вода. За да функционираме нормално, трябва да осигуряваме необходимия си дневен прием. Според експертите човешкият организъм може да оцелее от един до два месеца без храна. Без вода обаче само след три дни животът ни ще приключи.
Водата е ценен ресурс – за живота на планетата, за домакинствата, за земеделието.
Едновременно с това светът регистрира все повече засушавания и дълги периоди без валежи.
През февруари тази година Франция съобщи, че приживява най-сухата си зима от повече от 60 години и обяви тревога заради липса на валежи. Испания и Португалия регистрираха най-горещите температури за април в историята си.
Докато фермерите се страхуват за оцеляването си, еколозите казват, че е време „задната градина на Европа“ да преосмисли как използва и управлява все по-оскъдното си водоснабдяване.
Според тях изменението на климата, съчетано с прекомерната експлоатация на подпочвените води, ускорява превръщането на Испания в пустиня.
Прогнози: Милиарди хора с остър недостиг на вода
Проблемът с липсата на вода обаче е много по-глобален. До 2040 г. 2,8 милиарда души от над 44 страни ще бъдат изправени пред остър недостиг на ресурса.Средиземноморските страни принадлежат към регионите на планетата с най-висок риск от това. Днес Европа вече е изправена пред най-дългия период на суша за последните 500 години, показва анализ на Института за икономически изследвания в Бон.
Вода в селскостопанския сектор е нужна не само за напояване, но и за преработката на получените продукти. Сиренето например се нуждае от 5605 литра на килограм. Производството на ядки и ориз, рибовъдството и кравефермите също са големи потребители.
Големите статистики показват, че всеки от нас трябва да има съзнание за водата, която използва. Всички имаме нужда от вода – студена и топла, и я използваме по много начини в дома си - миене на ръцете, къпане, готвене, миене на съдовете, пране, чистене, почистване, градинарство, измиване на колата, пускане на водата в тоалетната.
Всеки път, когато използваме вода, ние използваме и енергия
В по-голям мащаб е необходима енергия за пречистване, изпомпване и доставянето на вода.
Всеки път, когато използваме вода, ние използваме и енергия. Използването на по-малко вода означава и потребление на по-малко енергия.
Едновременно с това променяме и стойността на въглеродните емисии, които даденото домакинство произвежда - при транспортирането на прясна вода до домовете ни и пречистването на отпадъчните ни води.
Добре за портфейла - добре за планетата
Когато мислим за пестенето на вода, ние пестим и енергия – което е добре както за портфейла ни, така и планетата. Британският сайт Water's Worth Saving дава съвети как да пестим вода у дома?
4-минутно къпане
Прекарването само една минута по-малко под душа може да ни спести значителна сума пари от сметките ни за вода и за енергия всяка година.
Ако обичате дългите душове или имате член на семейството, който релаксира в банята – предизвикайте се за 4-минутно къпане. Настройте таймера за позвъняване след даденото време или намерете песен с правилната дължина и се състезавайте да излезете от банята, преди тя да е свършила.
Екологични слушалки за душ
Има и екологични слушалки за душ, които намаляват разходите за вода.
Избягвайте вземането на вана
Не използвайте тоалетната за всякакви отпадъци
Спрете да използвате тоалетната си като пепелник или кошче за отпадъци. Всеки фас от цигара или кърпичка, която сте изхвърлили, за да потъне, ви струва до 15 литра вода.
Пускайте пералнята на по-ниски градуси
Прането и миенето на съдовете също са основен разход на енергия и вода в дома ни.
Пускането на пералнята при не повече от 30 градуса обаче изразходва впечатляващите 57% по-малко електроенергия от прането при по-високи температури, а дрехите ни излизат също толкова чисти.
Не пускайте в неизпълнен обем перални и съдомиялни машини
Бъдете сигурни, че сте напълнили пералнята и съдомиялната, преди да ги включите. Не ги пускайте, когато все още има пространство за запълване в тях. Така ще спестите няколко от седмичните им завъртания.
Уверете се, че използвате опциите ECO - най-ефективните настройки за вода и енергия.
Спирайте крановете
Течащият кран губи повече от пет литра вода на минута, така че спирайте крана, докато си миете зъбите, бръснете се или миете лицето си. Използвайте студена вода, ако задължително не ви трябва гореща.
Не оставяйте малките капки
Капещ кран може да изразходва повече от 5300 литра вода годишно, така че се уверете, че крановете ви са правилно затворени и сменяйте шайбите незабавно, когато започват да капят.
Само чаша чай в електрическата кана
Когато си правите чаша чай или кафе, напълнете чайника, кафеварката или електрическата кана само с необходимото количество вода. Така не само ще спестите вода, но и бихте могли да намалите от сметката си за енергия.
Сложете аератори
Аераторите за крановете на мивките намаляват количеството изтичаща вода, без да засягат ефекта на измиване или изплакване. Те също така намаляват пръскането и ви помагат да спестите до 40 литра вода на ден.
Използвайте вода два пъти
Опитайте се да използвате повторно вода, когато можете – например, като използвате купа или кана, в която сте събрали остатъчна вода, за да изплакнете зеленчуците.
Измиване в купа и запушване на мивката
Използвайте купа за миене вместо течаща вода от крана на чешмата или измивайте директно съдовете си в частично напълнена с вода мивка. Това може да ви спести пари от сметките за енергия и вода.
Не пускайте маркуча, докато миете колата си
Сапунисайте колата си с помощта на кофа с вода. Използвайте маркуч само за да я изплакнете.
Научете децата си на отговорно отношение към водата
Кажете на децата, че играта с вода се отразява на планетата.
В Световния ден на околната среда 5 юни сложихме началото на "Зелената седмица" – кампания за отговорно поведение към околната среда.
До 9 юни в ефира, на btvnovinite.bg, в социалните мрежи и радиостанции ще ви даваме полезна информация за това какво можем заедно да направим в ежедневието си, така че да намалим въглеродния отпечатък.