От 30 ноември до 12 декември светът отново по-сериозно ще отправи поглед към климатичните промени и последиците за планетата от тях. Събитията през тази година – рекордни температури, смъртоносни наводнения и пожари, потвърдиха, че това са теми, които не бива да пренебрегваме, а още по-малко да отричаме. Хиляди хора подхождат с недоверие – за тях климатичните промени не съществуват и процесите на Земята следват собствения си ход. Този ход обаче се задава и от човешките дейности.

Наводнения в Африка
Снимка: Ройтерс

Годишната международна среща на върха за климата, свикана от ООН - COP28, ще се проведе в Дубай. Световни лидери, защитници на климата и представители на индустрията ще коментират как светът да се адаптира към по-смъртоносните горещи вълни, по-силните бури и катастрофалното покачване на морското равнище, посочва Си Ен Ен.

Кадър от Дубай
Снимка: Ройтерс

Въпреки широко разпространеното въздействие на климатичната криза, годишните преговори бяха оспорвани. Пътят към консенсус по отношение на решенията се оказа труден и подчерта разделенията между богатите държави - които отделят по-голямата част от затоплящото планетата замърсяване в света , и бедните нации, които допринасят най-малко, коментира Си Ен Ен.

Какво е COP28?

Преди малко повече от 30 години повече от 150 държави подписват договор на ООН за ограничаване на тревожното нарастване на затоплящото планетата замърсяване в атмосферата. Въпреки че науката зад предизвиканото от човека изменение на климата все още е млада, учените знаят, че то променя живота на планетата.

Първата COP — „Конференцията на страните“ по това споразумение,  се провежда в Берлин през 1995 г. Оттогава държавите членки се събират почти всяка година, за да обсъдят изменението на климата.

През 2015 г. на COP21 повече от 190 държави одобряват Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне – то не бива да надвишава 1,5 градуса.

Парижкото споразумение е забележителен момент, който задава насоки, остава неясно обаче как заложените цели да бъдат изпълнени.  Оттогава срещите за климата искат да направят плановете, приложени към Парижкото споразумение, по-амбициозни и да бъдат по-конкретни относно промените, които обществото ще трябва да направи.

Наводнения в Африка
Снимка: Ройтерс

Противоречията на Дубай

Всяка година срещата на върха за климата се провежда на различно място. Въпреки че през годините има и други страни домакини, затънали в противоречия, реакцията срещу тазгодишния домакин - Обединените арабски емирства, е особено остра. ОАЕ не само са голям производител на петрол, но също така са назначили султан Ал Джабер - главен изпълнителен директор на Националната петролна компания на Абу Даби  за свой президент на COP.

Сблъсквайки се с остри критики, ОАЕ започнаха голяма кампания за повишаване на своите екологични качества преди срещата на върха.

През май повече от 100 членове на Конгреса на САЩ и Европейския парламент призоваха Ал Джабер да се оттегли, твърдейки, че ролята му може да подкопае преговорите.

ОАЕ отхвърлиха критиките, че страната е неспособна да бъде домакин на най-голямата среща на върха за климата в света. По-рано екипът на COP28 коментира пред CNN, че ОАЕ са първите в Близкия изток, поставили цели за намаляване на емисиите до 2030 г. и до 2050 г.

Наводнения в Африка
Снимка: Ройтерс

Крал Чарлз III ще говори на откриването

Държавни и правителствени ръководители изнасят речи в първите дни на срещата. Повече от 160 държави членки на ООН, включително Обединеното кралство, Франция, Германия и Япония, са потвърдили присъствието си.

Очаква се британският крал Чарлз II да произнесе реч на церемонията по откриването на срещата на върха. Папа Франциск ще бъде първият понтифекс, присъствал на конференция на ООН за климата.

Засега от списъка на ораторите, който ще бъде финализиран на 27 ноември, липсват президентът на САЩ Джо Байдън и китайският дъжавен глава Си Дзинпин – лидерите на най-замърсяващите страни в света. В средата на ноември Байдън и Си обещаха значително да увеличат възобновяемата енергия и да създадат работна група за сътрудничество в областта на климата.

Лидери на големи страни - производителки на петрол  като Саудитска Арабия, Сирия, Русия и Иран, ще присъстват на срещата в Дубай.

Наводнения в Бразилия
Снимка: Ройтерс

Има опасения, че конфликтът в Близкия изток между Израел и „Хамас“ може да засенчи действията по отношение на климата тази година, особено в Близкия изток. Но в първата седмица на дискусиите в Дубай ще има представители както на Израел, така и на палестинските територии.

На преговорите за климата ОАЕ покани много ръководители на компании за изкопаеми горива, където се очаква те да заявят нови ангажименти за декарбонизация. Списък на финансовите играчи на Уолстрийт, воден от изпълнителния директор на BlackRock Лари Финк, също ще присъства, след като пропусна срещата на върха в Египет миналата година.

Липса на напредък, а прозорецът бавно се затваря

Изминаха осем години от Парижкото споразумение, но светът не е постигнал почти никакъв напредък в намаляването на замърсяването на климата и прозорецът „бързо се стеснява“, показват данни, публикувани през септември.

COP28 ще бъде първата среща, на която страните ще влязат в стаите за преговори с анализ, който показва колко сериозно са изостанали от плановете си.

Снимка: Ройтерс

“Светът не е на път да постигне нашите глобални климатични цели“, казва Мелани Робинсън, директор на глобалната климатична програма към Института за световни ресурси, цитирана от Си Ен Ен.

Тя посочва, че човечеството има изключителен сигнал за събуждане за това, което трябва да направи. Но то трябва да има и пътна карта, за да постигне целите си.

Как да се намалят изкопаемите горива?

Фонд за щети и загуби

Някои от най-големите притеснения, които ще заемат централно място в Дубай, са продължението от COP27 в Египет – поддържането на фонд за загуби и щети и как да се намалят затоплящите планетата изкопаеми горива. Фондът ще помогне за прехвърлянето на пари от най-богатите страни, които са отговорни за по-голямата част от климатичната криза, към бедните страни, където въздействията се усещат най-силно. Целта е фондът да започне да работи до 2024 г. С изтичането на времето специална комисия се събра в Абу Даби в началото на ноември и препоръча Световната банка да бъде домакин на фонда и да служи като негов попечител временно за четири години.

Основният дебат между страните миналата година беше и за това дали да се „преустановят“ или „постепенно да се намалят“ изкопаемите горива.

На COP27 редица държави, включително Китай и Саудитска Арабия, блокираха ключово предложение за постепенно премахване на всички изкопаеми горива – включително на нефт и газ, а не само на въглища. Сега според Робинсън конференцията на ООН изпраща силен сигнал за прекратяване на тяхната употреба.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement