35 африкански слона в северозападната част на Зимбабве падат мъртви при озадачаващи обстоятелства между края на август и ноември 2020 г.

11 от огромните стадни животни са загинали в рамките на 24 часа.

По-рано същата година около 350 слона в съседна северна Ботсвана също умират внезапно в продължение на три месеца.

"Те умират в много тесен период от време. Това е една от най-загадъчните части на целия пъзел. Толкова много животни, които умират съвсем близо едно до друго, но не точно едно до друго, в такъв тесен интервал от време. Според мен това е наистина уникално, със сигурност в тази част на света", казва пред Си Ен Ен д-р Крис Фогин, ветеринарен лекар в Victoria Falls Wildlife Trust в Зимбабве, който е съавтор на изследване за причините за смъртта на животните.

Учените обясняват причината за мистериозните масови смъртни случаи на африкански слонове в нов доклад. Те посочват, че вероятността за поява на огнища на болести може да се увеличи в условията, създадени от продължаващата климатична криза.

Първоначално длъжностните лица и експертите не могат да си обяснят смъртните случаи, настъпили сред най-голямата популация от слонове в Африка. Обвиняват бракониерството, отравянето и сушата.

Смъртните случаи са настъпили, когато хранителните и водните ресурси са намалели през сухия сезон, което е принудило слоновете да изминават все по-големи разстояния в търсене на вода и храна.

Авторите твърдят, че топлината, сушата и гъстотата на населението в този район вероятно са допринесли за епидемия.

Според изследването, основано на проби, взети от 15 от умрелите животни в Зимбабве, се оказва, че слоновете са били убити от бактериална инфекция, която може да се е появила вследствие на климатичните промени.

Анализът, публикуван на 25 октомври в списание Nature Communications, показва доказателства за инфекция с малко позната бактерия, наречена Bisgaard taxon 45, която причинява септицемия или отравяне на кръвта.

Екстремните условия, които според учените ще настъпват все по-често със затоплянето на Земята, могат да означават повече смъртни случаи на слонове в бъдеще.

"Рано е да се каже, че изменението на климата е повлияло на това, но то може да го направи в бъдеще, ако получим повече и по-продължителни засушавания или моделите на валежите се променят и имаме много по-тежък сух сезон. Смятам, че ако случаят е такъв, тогава е по-вероятно отново да наблюдаваме подобна смъртност", посчва Фогин.

Смъртността на слоновете в Ботсвана се приписва на цианобактериални невротоксини, но не са публикувани допълнителни подробности, се отбелязва в проучването. Фогин заяви, че няма доказана връзка между смъртните случаи на слонове в Зимбабве и Ботсвана.

Африканският слон е водещ вид, който е подложен на значителен натиск от бракониерството и загубата на местообитания. Включен в Червения списък на Международния съюз за защита на природата, броят на популацията е намалял със 144 000 до около 350 000 между 2007 и 2014 г., като според проучването загубите продължават да се оценяват на 8 % всяка година.

Около 227 900 слона живеят в Трансграничната зона за опазване на Каванго-Замбези - 500 000 кв. км защитена територия, която на около 90 % се намира на територията на Ботсвана и Зимбабве.

В близост до мъртвите слонове не са докладвани или наблюдавани мърша или други мъртви животни, както би се очаквало при цианидно или друго умишлено отравяне, се отбелязва в проучването.

"Въпреки че няма културни или молекулярни доказателства за потвърждаване на таксон Bisgaard 45 при повече от шест смъртни случая в Зимбабве, изследваните слонове са били в добро телесно състояние и е малко вероятно да са умрели само от глад или тежка дехидратация, свързани със сушата", се отбелязва в проучването.

На нито един слон не са отстранени бивни от бракониерство и не са наблюдавани външни признаци на травма. Тестовете за антракс също са отрицателни, добавя Фогин.

Таксон 45 на Bisgaard вече е бил свързван с рани от ухапване от тигри и лъвове при хора. Бактерията е открита и в катерица и здрави папагали, отглеждани в плен.

Микроорганизмът, който няма официално наименование, е тясно свързан с друга, по-често срещана бактерия, известна като Pasteurella multocida, която може да причини хеморагична септицемия при други животни, включително азиатски слонове.

Тази бактерия е свързана и с масовата смърт на 200 000 критично застрашени антилопи сайга в Казахстан през 2015 г., се отбелязва в проучването.