„Той към момента няма валидна издадена европейска заповед за арест, която е основание за издирването му и за задържане в шенгенската информационна система и по каналите на Интерпол. Ако местонахождението му бъде установено от орган на друга държава, той няма да бъде задържан, а просто ще бъде локализиран и ще бъде казано на нашите власти къде се намира.“

Това каза в предаването „Тази сутрин“ Андрей Янкулов, старши правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ) по повод издирването на Пепи Еврото.

„Това значи, че на практика единственото място, където би бил задържан, ако бъде намерен, ще бъде територията на страната“, добави той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Архивът на Петьо Еврото

В МВР няма данни за документите, за които се твърди, че са от архива на някогашния следовател Петьо Петров-Еврото, стана ясно по време на изслушване в парламента.

Според Андрей Янкулов обаче това не е така и МВР разполагат с архива на бившия следовател.

„Поне в частта, която съдържа документи от МВР, защото това са техни документи. Отделен е въпросът защо институциите не искат да коментират обстоятелството как и защо тези документи са се намирали у лице като Петьо Петров, което няма никакво отношение към тях и не би трябвало да ги притежава. Този архив съдържа актове на прокуратурата, справки на органи на МВР по прокурорски проверки, ВДС-и. Как това се намира у Петьо Петров?“, попита Янкулов. 

Снимка: bTV

По думите му през последните години казусът „Петьо Еврото“ и „Осемте джуджета“ са тотално неглижирани от институциите. 

„Не съм убеден, че те могат да разкрият всичко, което знаят и не е редно, но известно разсейване на съмненията биха могли да дадат. Трябва да бъдат обрани в изказа, защото говорим за чувствителна информация“, посочи Орлин Колев, доктор по конституционно право и преподавател в СУ.

Колев коментира и темата за избора на главен прокурор. По думите му Борислав Сарафов не може пряко да сезира Конституционния съд (КС).

„В момента нямаме главен прокурор, изпълняващият функции не е главен прокурор. Затова Сарафов не може пряко да сезира КС, а това е единствената възможност. Сезирането на КС не става от главния прокурор, а от самия съд, пред който е повдигнат спорът“, обясни Колев.

„В интерес на обективната истина липсва основание в закона за съдебната власт, на което да се отложи разглеждането и да се прекъсне процедурата. Може би това основание използва Сарафов да атакува пред ВАС прекъсването на процедурата“, добави докторът по конституционно право.

„Ако парламентът си спази сроковете и тръгне към избор на нов състав на ВСС, тогава технически няма да има как да се случат нещата, защото ще имаме нов състав на ВСС преди КС да се произнесе по този спор“, коментира Андрей Янкулов от АКФ.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK