Дневно над 16 000 души управляват автомобилите си пияни. Това показват данните от проучване, което автомобилният състезател Димитър Илиев цитира в предаването „Тази неделя“. Според него, както и според психолога Милена Жекова шофирането след употреба на алкохол и наркотици е опасно явление у нас.

„Има едно проучване, че дневно над 16 000 души управляват автомобилите си под въздействието на алкохол. Тук обаче проблемът е друг – защо бъркаме пътната безопасност с криминалните деяния. Човек за да си купи наркотик, трябва да го вземе от човек, който се занимава с криминална дейност. Там може би е проблема, там може би трябва да се търси решението“, каза автомобилният състезател Димитър Илиев.

Според него превенцията трябва да започне в ранна детска възраст и това трябва да се случи в семейството. Пристрастяването към подобни субстанции става лесно, но отказването е трудно, смята още той.

„За съжаление в България райският газ е много популярен сред младежите. Първо, защото е лесно достъпен. Той обаче не е никак безвреден. Райският газ е преди всичко упойка и действа на централната нервна система“, каза от своя страна психологът Милена Жекова.

Тя уточни, че след употреба на райски газ се губи ориентацията за пространство – човек губи представа къде се намира, липсва координация в движенията му и не може да разпознава близки хора. В най-тежките случаи може да се стигне дори до загуба на памет.

„Проблемът е в самосъзнанието на хората. Колкото по-осъзнат си относно последиците действията ти след употреба на алкохол, толкова по-малък е шансът да се качиш зад волана. Много хора обаче живеят в заблуда – смятат, че притежават някакви супер сили и са по-специални от другите“, сподели наблюденията си Димитър Илиев.

Информационните кампании и работата с тийнейджъри дава резултата, смятат специалистите. Те са категорични, че трябва да се обърне внимание и на законодателството, което позволява на убийците на пътя да се измъкват с минимални наказания.