След като държавата обяви търг за пустеещи държавни земеделски земи, се очаква много собственици на земи да получат пари срещу компенсаторните си записи, които до момента са просто хартийки.
"За да запълним хартийките със съдържание, ние трябваше да организираме търгове. Това е правено при всички правителства, но тогава са били малки търгове за определени парчета, за определени хора", заяви пред bTV земеделският министър Мирослав Найденов. По думите му през годините цената е паднала под 30 стотинки, т.е. ако един собственик е трябвало да бъдете обезщетен, той е загубил с годините около 2/3 от номинала на тези "хартийки".
"За да е всичко прозрачно, преди два месеца аз разпоредих на Областната дирекция по земеделие да направят инвентаризация и цялата земя от държавния поземлен фонд, която не е дадена под аренда, т.е. не се печели от нея, защото тя като стои и няма аренда държавата губи", обясни земеделският министър.
По думите му на националния търг се пуска всичката земя.
Земеделският министър отхвърли твърденията, че е имало предварително запознати с плановете за този търг.
"Когато разпоредиш тази инвентаризация е ясно, че когато се следи една тенденция на пазара, да, някой сигурно е предположил и е рискувал", заяви земеделският министър.
Според него боновете от 30 стотинки в момента са около 85 стотинки.
От търга се очаква в обръщение да влязат около 70 - 80 милиона лева.
"Това са свежи пари, които ще отидат при хората , които имали са едни хартийки, с които нищо не могат да си купят, но вече с реалните пари и ще могат", заяви министърът.
Държавата също ще реализира печалби от таксите, които се дължат.
"Този търг защитава интереса на много страни", заяви от своя страна Христо Цветанов, председател на асоциацията на земеделските производители.
"Цените на компенсаторките се увеличиха, което е добре за собствениците. Важно е и за нас земеделските производители да можем да купим земята. Важно е и за земеделското министерство, което ще реализира печалба от пустеещи имоти", смята Христо Цветанов.
"Няколко десетки хиляди са собствениците на компенсаторки", поясни Валентин Христов, председател на асоциацията на собствениците на поименни компенсаторни записи. "311 милиона са компенсаторните записи, с които може да се участва в търга".
По думите му първособствениците на книжата ще могат да участват в тези търгове за 154 000 декара земеделски земи.
"Всички поименни бонове са качени на българска фондова борса и всеки може да си купи", обясни Борислав Петков, председател на асоциацията на собствениците на земи. "Вчера борсовата търговия завърши на 72 стотинки, при 1 лев номинал". Според него ходът на държавата е в много точен момент.
Сега е пиковият момент и след търга цената на боновете ще падне, смята още Христо Цветанов.