Днес Министерският съвет публикува окончателните териториални планове, изпратени в Брюксел. Властта очаква недоволните на разговор в София, а протестиращите настояват срещата да се случи на мястото на блокадите. И двете страни остават непреклонни в исканията си.

Правителството на Николай Денков уверява, че няма да се затварят централи до 2038 година освен ако не се наложи по икономически причини.

Предлагат обезщетения и предприятие, което да гарантира, че работа в регионите на Стара Загора, Кюстендил и Перник ще има.

Тези точки обаче нямат нищо общо с исканията на миньорите и енергетиците. Опитахме се да обобщим част от тях - преработване на плановете, запазване на работните места, гарантиране на сигурността на енергийния сектор, чрез запазване на обема на мощностите и предоговаряне на парниковите емисии.

Тази сутрин правителството разпространи плановете, които в събота са внесени в ЕК. И за трите засегнати области в териториалните планове са отбелязани две конкретни години - 2030-та и 2038-ма. С първата се свързва намаляването на емисиите от въглищните ТЕЦ-ове, а втората е най-късната дата за приключване на поетапното извеждане от експлоатация.

Какво пише в тях - провери Румяна Стоилкова.

За най-засегната област Стара Загора в териториалния план се посочва, че през 2030 г. най-малко 12 000 алтернативни подходящи работни места ще е нужно да бъдат открити в други сектори поради намаленото използване на въглищните ТЕЦ-ове. Очаква се обаче да бъдат създадени 15 000 нови работни места с постепенния напредък на енергийния преход до окончателното извеждане от експлоатация на въглищните централи до 2038 г.

За област Перник е пресметнато, че през 2030-та ще са необходими около 1500 места в алтернативна заетост. А прогнозите са да бъдат създадени 1800 други до 2038 година.

За област Кюстендил през първата етапна година ще бъдат необходими около 2200 работни места в други сектори. А до 2038 г. още 2700 нови работни места се очаква да бъдат създадени.

В трите области ще са нужни общо около 16 000 алтернативни работни места. И за трите области е посочено, че ще е необходимо рекултивиране на ползваните до сега въглищни терени, с които ще бъдат свързани част от новите работни места. 

„Истината е, че навсякъде в Европа, откакто беше приет механизма за това да се запазват въглеродни квоти, стана ясно, че всички мини са на доизживяване, производството на ток е на доизживяване“, коментира финансовият министър Асен Василев.

„Проблемът не е, че тези неща не се знаят, проблемът не е и в доверието, проблемът е че има една група политици и се видя, че немалка част от хората, които подстрекават протеста са с ярки политически амбиции, дали водачи на листи, дали политически лидери, които ги лъжат, че това което е било до сега, може да продължи“, посочи още той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement