От 1000 до 5000 лева глоба и 5-годишна забрана за посещаване на мачове. Това са част от извънредните мерки, които държавата предприема, за да овладее насилието по стадионите.

Проблемът с насилието влезе извънредно в дневния ред на държавата тази пролет, когато бомбичка рани двама полицаи на дербито Левски-ЦСКА.

Очаква се утре парламентът да гласува окончателно спешните мерки в закона за спортното хулиганство и те да влязат в сила до 10 дни.

 

По новите правила вече не само хвърлянето на бомбички, а дори носенето им на стадиона ще е нарушение. За по-сериозните провинения ще се ходи на съд, а по-леките ще се наказват от полицаите веднага.

По думите на зам.-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов това няма да даде твърде много правомощия на полицаите. „Актът на полицията, с който ще се налагат наказанията, подлежи на обжалване пред съда, така че гражданите трябва да бъдат спокойни”, заяви той.

Глобите може да се обжалват, но само в срок от 3 дни. Наказанията ще влизат в сила веднага.

„Идеята е тези елементи малко по малко да бъдат отстранени от спортните мероприятия. Защото те увличат и другите. Това е смисълът на целия този закон”, обясни Славчо Атанасов, който е вносител на законопроекта.

 

Футболните фенове обаче твърдят, че новите правила вероятно ще доведат до напрежение по трибуните.

„Нека да са високи наказанията. Но единствено и само, ако престъпленията, в които е обвинен човек, са доказани. Не, примерно, хващат един фен – две униформени лица казват: "да, той беше " - и това е предостатъчно на съда да го осъди”, категоричен е Божидар Божилов, фен на Ботев Пловдив.

„Преекспонираните от тях „бомби” са пиратки. А и ние не отиваме там на война. Ние отиваме да се радваме, да си подкрепим отбора, това, че сме запалили една димка не ни прави престъпници”, добавя Павел Маринов, който е говорител на организираните фенове на ЦСКА.

Според депутатите законът ще спре насилието по стадионите, но феновете го определят като безсмислен и репресивен към тях.

Предвиждат се още 25 дни зад решетките и 480 часа обществено полезен труд при най-сериозните нарушения по стадионите.