Спешната помощ в България страда от липса на достатъчно кадри, а не на линейки, заяви министърът на здравеопазването проф. Николай Петров, цитиран от „Фокус.” Той посочи, че не достигат 2000 лекари в спешна помощ в цялата страна заради не само ниското заплащане, а и липсата на привлекателната среда, в която работят специалистите. Затова те заминават навън, коментира проф. Петров пред журналисти в Пловдив.

Министърът изрази надеждата проблемите в спешната помощ да могат да се решат със стратегията за 2014 – 2020 година, в която има предвидени 300 милиона лева за тези звена. Той уточни, че това е тежко перо за болниците заради многото ресурси- и като финанси и като труд. „Трябва да има достатъчно добри специалисти и техника. Особено за болници мастодонти са необходими различни специалисти 24 часа в денонощието за цялостна спешност”, заяви проф. Петров.

Здравният министър коментира и проблемите в работата на двата спешни номера - 112 и 150. Според него това може да се реши по два начина. Единият е нов софтуер, който обаче струва скъпо 14 млн. лв. Вторият по-разумен вариант, според Петров е да се назначат един или двама служители, с помощта, на които да се осъществява конферентна връзка.„Ще направя така, че следващият министър на здравеопазването да реализира тази съвместимост с назначаването на няколко нови служители и в двата телефона – 112 и 150", каза министърът.

Проблемът с липсата на координация между двата номера беше засегнат заради трагичен случай преди ден, при който 11-годишен ученик почина заради фатално закъсняване на линейката. По този повод е назначена и служебна проверка, което да установи по минути кога, къде, кой и на кого се е обаждал. „Правилното е обажданията да стават на тел. 112, за да дойдат линейки, както е процедирано в конкретния случай”, коментира проф. Петров и призна призна, че е имало проблем в работата на телефоните 112 и 150.

По думите на министъра проблемът с недобрата координация между телефоните е бил един от първите казуси, с които са го посрещнали на министерския пост.