Стратегия за развитие на Черноморието ще преобрази Созополският залив. Проблемът със собствеността обаче пречи за развитието на проектите. От 2014-та започват ремонти на остров Свети Кирик.

Кейовата стена на Свети Кирик ще бъде прехвърлена на държавното предприятие Пристанищна инфраструктура и до лятото тя ще бъде ремонтирана. Това е първата реална стъпка от стратегията за развитието на созополския залив.

„Всички знаят, че остров Св. Кирик бъдещето му е да бъде острова на културата. Това е част от стратегията за привличане на туристи по българското Черноморие”, обясни Павел Маринов, областен управител на Областна администрация Бургас.

Идеята островът да се превърне в атрактивен туристически обект отдавна се коментира. При подводни археологически разкопки тук беше открито най-старото селище в Европа. Проучванията продължават. Но с годините мястото от 87 декара тъне в разруха.

"Една готова, много скъпа инфраструктура се руши, разваля се, ограбва се, нищо че има постоянна охрана там постоянно нещо се отнася. Не бива, не бива наистина", посочи Панайот Рейзи, кмет на община Созопол.

За местните хора, свързани с риболова и корабоплаването, най-добре е общината да стопанисва Свети Кирик. „Бихме искали да бъде тая територия за града ни, в крайна сметка цял живот си даваме данъците, но даже и пристанището не е собственост на града, не е собственост на общината”, обясни Антон Кюмурджиев, треньор по гребане.

За повечето хора остава съмнението, че тук ще бъдат изградени поредните увеселителни заведения. "Те искат да го правят там хотели, мотели, не знам кво, такива работи. Това добре ли ще бъде? Какво добре, те самите дето искат да го правят утре ще почнат да говорят обратно- няма да има курорт, ще има там курорт, няма да има за вкъщи курорт", е мнението на живеещия в района Петко Илиев.

В залива на Созопол има частна, общинска и държавна собственост. Чий интерес ще вземе превес и какво ще се случи с красивия созополски залив зависи от реализирането на стратегията за Черноморието.