Вече текат преговори с чуждестранни експерти, които да обучават български лекари за извършване на белодробни трансплантации у нас.
Двама от листата на чакащите са в много тежко състояние. Това съобщи директорът на Агенцията по трансплантации д-р Михаил Христов в ефира на "Тази сутрин" по bTV.
Турски лекари вече са били в България, за да огледат базата и възможностите за извършване на белодробни трансплантации на място. Очакват се и експерти от Виена. Според директора на Агенцията това е изходът от създалата се криза.
„Всички екипи, с които сме установили контакт, са тези в Рим, Париж, Хановер и Виена. С тях говорим – обучение на наши екипи за предтрансплантационни и следтрансплантационни грижи”, заяви д-р Михаил Христов.
Но за Георги, който е в листата на чакащите от 2015 година, това е поредното хвърляне на прах в очите.
„Иска ми се нашите лекари да могат да ни направят тези трансплантации. Но не и в обозримото бъдеще”, каза Георги Георгиев.
Георги не вярва и в ползата от анонсираното преструктуриране на Агенцията по трансплантации.
„Сливането на една агенция с още една агенция създава предпоставка за хаос, защото докато се сработят два остри камъка, е нужно време”, допълни Георги Георгиев.
Таня получава нов бял дроб преди 4 години във Виена, докато болницата все още е имала договор с България.
Смята се за късметлийка, защото за нея сегашните реформи означават фатален край.
„Според мен пациентите, които в момента чакат за трансплантация, са проблем за тях и те просто си прехвърлят топката един на друг”, каза Таня Боргоджийска.
Пациентските организации пък алармират, че хаосът може да се разрасне.
„Ние не сме съгласни да се успива обществото, да се заблуждават пациентите, че ще стане нещо и да се водят безсмислени преговори”, заяви Пенка Георгиева.
А докато болните чакат за трансплантация, новосъздадена болнична комисия ще следи за състоянието им.