Българските емигранти не спират да изпращат пари на семействата си. Цели села в България оцеляват главно по този начин - с парите на гурбетчиите.

Такива са децата на Танка Партизанова от село Ягода. Дъщерята и малкият син са на гурбет в Гърция, а големият - в Италия.

С тяхна помощ Танка може да се похвали с нова кухня. Сменили старото дюшеме с нов теракот. Планират се и нови ремонти, но в триетажната къща живеят само двама души. И така е в повечето къщи в село Ягода.

„Няма ги, ето, един старец, двама старци, трети старец, четвърти старец, стари хора останаха, младите са навънка всичките - Италия, Испания, Холандия, Гърция, са най-много”, обяснява Тодор Добрев.

От две хиляди души население, хиляда са на гурбет. „Голяма част от хората, които излязоха навън, промениха своя манталитет, начина си на мислене, наистина започнаха по европейски да разсъждават и да мислят”, коментира кметът димитър Димитров.

И макар хората в селото да намаляват, къщите се увеличават или най-малкото се обновяват.

С парите от гурбет се купуват земя, коли, апартаменти, нова дограма, нови мебели. Гурбетчиите изпращат на близките си дори само за хляб и лекарства.

„Лошо, ако не е сина, за нищо не е, берекет версин на сина, че не ни оставя, праща ни, не мога да кажа, сто евро нагоре, надолу няма”, казва Танка Партизанова.

Вестта, че парите идват, жената получава по Skype. Ако и останалите хиляда гурбетчии от Ягода също пращат на близките си по сто евро, само в Ягода влизат по 100 000 евро месечно.

Статистиката показва, че всяка година в България пристигат един милиард евро гурбетчийски пари.