В София отвори врати нов дом за бежанци. Капацитетът му е 500 души и се намира в бившата гимназия по архитектура и дървообработване. В същото време столичният кмет Йорданка Фандъкова изрази притеснение за сигурността на хората, които живеят в близост до центровете за настаняване на чужденци.
В новия център днес бяха настанени първите 50 души. Полицейското присъствие тук е засилено, както и около останалите сгради, където са настанени бежанци. Мерките са по молба на кмета Фандъкова.
Един от основните проблеми към днешна дата все още е пренаселването на домовете. В една стая са принудени да живеят по няколко семейства.
bTV разполага с ексклузивни любителски кадри за условията в един от препълнените центрове - този в Пъстрогор.
Недостигът на места е видим и на пръв поглед. От началото на бежанската криза медиите нямат достъп до вътрешността на центровете за настаняване. Единственият начин да се надникне вътре е чрез любителски кадри, изпратени от настанените чужденци. По-големият проблем за хората обаче е тяхното бъдеще, а не условията в момента.
Съдбата на Миран Абди Маждал зависи от една печатна грешка. След месеци чакане получава статут на бежанец. Тръгва да търси работа, но не може да се сдобие с лична карта. Чиновник объркал буква в името.
„20 дни и още не могат да поправят грешката. А аз вече имам квартира, но не мога да отида без лична карта”, казва Миран.
След като получат статут, бежанците разчитат на контакти от свои сънародници, за да намерят работа. Стотици други обаче нямат този късмет. Понякога чакат с месеци и дори години в претъпканите домове.
Междувременно Българският хелзинкски комитет призова за незабавната оставка на ръководството на Държавната агенция за бежанците. Мотивът: "информационното затъмнение, наложено от ръководството агенцията", както и че заради ръководството й се стига до внушението, че всички бежанци са или престъпници, или сеещи зарази. От правозащитната организация изтъкват и лошите условия в домовете.