В протестна готовност са лекарите от Спешната помощ. Причината е несъгласието им с подготвяната от Здравното министерство концепция за развитие до 2020 г.

Как медиците ще изразят недоволството си и кога ще стане ясно, когато концепцията бъде завършена и обявена публично. В работния й вариант обаче медиците твърдят, че не са предвидени важни промени. А именно - да се определи кой случай е спешен и кой не.

В момента преценката е най-вече на пациента и, доколкото е възможно, такава преценка прави и оператора на телефона. Медиците не са съгласни и с друга промяна - спешните портали към болниците да преминат към Центровете за спешна медицинска помощ, които са звена към Здравното министерство.

В Центъра за спешна медицинска помощ в Благоевград преобладаващото мнение е, че обединението на двете структури би задълбочило проблемите в сектора. „Центровете на Спешна помощ са на финансиране на Министерството, а Спешните центрове, които са част от търговските дружества на болниците, се финансират и по Здравна каса. Това е недопустимо. Следващият въпрос е липсата на кадри в тези центрове за спешна медицинска помощ, недостигането на екипите, които трябва да работят на терен, а камо ли да бъдат отделени хора да работят в приемните отделения”, казва Марин Вълков.

По-скоро против обединението са и в спешния портал на болницата в Благоевград. Жанета Кунева работи там от няколко месеца. Идва от Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив. Ако може да избира, не би се върнала отново там. „Естеството на работа е малко по-различно на двете места. Там ходиш по адреси, на места преценяваш”, казва тя.

От Асоциацията на работещите в спешната помощ смятат, че обединението по принцип е правилно, но в момента е невъзможно. Настояват първо да се определи кой пациент е спешен, кой ще оказва спешна помощ.

„Това, което искаме, не струва пари. То изисква просто да се въведе ред в работата, да се регламентира дейността и статута ни. Защото с това заплащане, с този стрес и с тази агресия спрямо екипите, аз не зная до 2020 г. дали ще имаме Спешна медицинска помощ или парамедицинска помощ”, заяви д-р Десислава Кателиева.

Работещите в спешната помощ настояват заплатите на медиците да бъдат увеличени 100%, ако отпадне задължението за 24-часовото разположение на личните лекари, тъй като така работата им би се увеличила. Ако исканията им не бъдат изпълнени, се готвят за протести.

От Здравното министерство коментираха, че стратегията все още не е готова и се обсъждат всички предложения. Тя ще бъде оповестена до края на ноември. Вече са осигурени 14 милиона лева за реформата, част от която е увеличение на заплатите в сектора с 10%.