Инфлацията ще продължи да създава проблеми до средата на следващата година, макар и не със същата тежест, както в момента, прогнозират от КНСБ.
От началото на годината доходът необходим за издръжка нараства с 5.3%.
През септември човек трябва да разполага с 1103 лева месечно. Това са почти 60 лева повече, отколкото миналия декември.
За семейство с едно дете са необходими близо 2000 лева, за да покрие разходите си за издръжка и да живее нормално.
Давид Коцев има дете на три години. За храна на месец дава над 1000 лева. „Преди пазарувах за 60 лева, сега пазарувам за 85. В нашия случай с една кола и кредит, и ипотека, според мен едно семейство трябва да изкарва поне по 1500 лева минимум, за да могат да връзват двата края, на човек“, казва той.
Цените на хранителни стоки продължават да се увеличават като спрямо миналата година ръстът е от 5.4%.
Според КНСБ заплатата за издръжка, тоест средствата за покриване на разходи като храна, жилище, образование, здраве ще продължи да расте. Причината е поскъпването на енергията.
Според икономисти, при минимална заплата от около 750 лева може да бъде догонен прага от 1500 лева за нормален живот.
„Изчисленията, които са направени стъпват въз основа на цените, които последните месеци доста се вдигнаха особено на малката потребителска кошница, където инфлацията гони 20% на годишна база“, казва икономистът Румен Гълъбинов.
Над 2 милиона души тази зима ще свият разходите си за отопление, пресмята синдикатът. За Давид обаче това е немислимо. „Трябва да сметнеш дали да се топлиш или да купуваш лекарства, не е избор, който трябва да се прави“, казва той.
Според него издръжката на тричленно семейство излиза поне с 1000 лева над сметките на синдиката.