82% от прокурорите смятат, че държавното обвинение не работи добре и се нуждае от реформи. Една трета от обвинителите са на мнение, че от началото на мандата на главния прокурор Сотир Цацаров са налице значими промени към по-добро, 40 на сто изтъкват, че липсват важни реформи, а 23% пък смятат, че е налице влошаване.
Това сочат данните от изследване на социологическа агенция "Глобал Метрикс", проведено сред 450 прокурори за нагласите им за реформа в държавното обвинение и наказателното производство. Проучването е поръчано от Българския институт за правни инициативи.
Преобладаващата част от тях работят в районните и окръжните прокуратури, малък брой анкетирани са административни ръководители. Те трябвало да оценят дейността на държавното обвинение през първите 18 месеца от мандата на сегашния главен прокурор, отбелязва „Правен свят”.
Голяма част от анкетираните – 83%, отправят индиректна критика към Висшия съдебен съвет. Според тях атестирането в сегашния му вид не дава реална и справедлива оценка на тяхната работа. Всъщност атестирането е посочено като водещ проблем в работата на прокуратурата. А това, според анкетираните, влияе негативно на мотивацията за качествена работа.
Според проучването прокурорите нямат усещането, че в системата на прокуратурата не са създадени надеждни условия в йерархията да израстват хора само на база на лични и професионални качества. Прокурорите са изключително критични към начина на провеждане на конкурсите за повишаване.
Сред обвинителите доминира мнението, че дисциплинарните наказания не се прилагат еднакво и създават условия за пропускливост в системата.
В проучването е залегнал и въпросът за случайното разпределение на дела и преписки. Според 41% от прокурорите в органа, в който работят, има случаи на неспазване на случайния жребий, като 24 на сто сочат, че това е свързано със специализацията на отделни обвинители, а други 17% изтъкват, че няма никакво убедително обяснение за тези практики. 12 на сто от запитаните споделят за случаи, в които по решение на висшестоящ прокурор едно дело се изземва от наблюдаващия обвинител и се дава на друг.