Почти 400 населени места са без ефирна телевизия от вчера, когато беше поставено началото на цифровизацията у нас. Още близо 1400 градове и села остават с частично покритие на сигнала.
По данни на компанията, която изгражда новото поколение телевизионни кули, точно 393 населени места са без ефирна телевизия от вчера. Още 349 селища са с покритие до 30% от територията си. В 1009 населени места покритието на сигнала варира между 30 и 90%. Така според НУРДС - България около 100 000 души остават без никаква телевизия.
Част от тях живеят в село Коритен. Добричко, където от вчера едиснтвеният източник на информация е радиото. „Единствената алтернатива са сателитните оператори, където ние можем да си позволим, но баба ми и леля ми, които получават пенсия по 110 лева, няма да могат да заделят по 10 лева всеки месец”, коментира Шенел Емин.
От компанията, която изгради мрежата, обясняват, че новият телевизионен ефир покрива малко над 96 процента от населението на България, при изисквани от тях 95%.
„С днешна дата да се казва, че 95% е малко покритие, е най-малкото неуместно от гледна точка на това, че този процент не е изменян от първото приемане на плана за въвеждане на цифровата телевизия от 2008 година. Ангажиментите, които ние имаме по всички нормативни актове, към днешна дата НУРТС е изпълнила”, обясни изпълнителният директор на НУРТС Свилен Попов.
За да има телевизонен сигнал в жилищата на останалите около 4% от населението, ще е нужно сериозно допълнително финансиране, отбелязяват както от компанията, така и от Комисията за регулиране на съобщенията.
От регулатора предлагат и вариант, в който държавата би могла да осигури кабелна или сателитна телевизия в жилищата, където е невъзможно приемането на ефирен сигнал.