Три пъти по-голям миграционен натиск към Европа през миналата година и очаквания за нова бежанска вълна – данните са от доклад на европейската агенция за наблюдение на границите Фронтекс.
Над 270 000 са опитали да преминат незаконно границите на Европейския съюз през миналата година. За сравнение - през 2013 броят им е бил малко под 100 000. Очаквано, най-голямата група е тази на сирийците.
Има няколко основни трасета, по които имигрантите преминават. Най-много се опитват да влязат в Европа по море към бреговете на Италия. Следва източносредиземноморското трасе, част от което е и България.
Над 40 000 са се опитали да преминават на българска територия, което отново е трикратно увеличение в сравнение с предходната година.
Основното трасе за нелегалните имигранти на влизане е през Южна България - Лесово, Средец и Капитан Андреево. Веднъж влезли на наша територия най-често имигрантите се опитват да излязат през Брегово и Калотина. Част от тях остават и търсят убежище у нас.
Един пример
Азис и семейството му са в България от осем месеца, до дни ще получат документите си за статут на бежанци. „Не работя. Издържаме се с това, което имам в Сирия - опитвам се да го продавам и оттам ми изпращат пари”, казва той.
За да започне работа бащата се учи на български от сина си. Според Плана за интеграция, за бежанците трябва да има езиково обучение и достъп до пазара на труда.
„Планове има, и стратегии, опитахме да помогнем в писането на стратегии, но за съжаление не се изпълняват, тъй като няма бюджет, няма пари...”, коментира Азхар Аломар от Асоциацията на Свободна Сирия.
Пари няма
„На агенцията й трябват до края на годината около 11 000 000 лева за издръжка - това включва храна за бежанците, за обучение, за охрана, ток, газ...”, посочи председателят на Държавната агенция за бежанци Никола Казаков.
В същото време, експерти предупреждават, че през следващите три месеца миграционният натиск ще се засили. Ще продължи и изграждането на защитно съоръжение по границата.
„В момента буквално на всеки 100 метра има патрул, което не може да се издържи по този начин”, категорична беше вицепремиерът Меглена Кунева.
От неправителствените организации настояват да се разкрият резервни центрове. В целите на Агенцията за бежанците е записано, че до юни тази година трябва да заработят поне два нови лагера. Финансиране за тях засега няма.
През май Европейската комисия ще предложи нов план за действия спрямо миграцията. Обсъжда се възможността страните-членки да имат квоти за приемане на имигранти, всяка според възможностите си.