Пет задължителни изпита ще имат седмокласниците през пролетта на следващата учебна година. Това са т.нар. малки миниматури, но новото тук е, че с оценката от този изпит ще се влиза в топучилище. Самите гимназии ще определят реда и видовете оценки, с които ще класират децата. Датите за препитванията са от 30 май до 3 юни - български език, математика, чужд език, обществени и природни науки. За първа година ще има и изпит по чужд език за учениците от езиковите гимназии в края на 8-и клас, пише изданието на по-задна страница. Другите изпитни дати през 2011 г. са - от 10 до 13 май - миниматури за четвърти клас; 17 май - държавен изпит за 12 клас по литература; 9 май – държавен изпит по втори предмет за 12 клас. Над 6 млн. лева е похарчила държавата за миниматурите и зрелостните изпити на учениците през тази учебна година, научил още "Труд". Средствата не са малко и за това догодина ще се опитаме да го свием още, казали финансисти от просветното ведомство.

Темата на "24 часа" е статистика за броя на камерите по пътищата и нарушенията на шофьорите. 15 "умни" радара с камери са оставили без книжка вече 15 хил. шофьори джигити само за 5 месеца, пише изданието цитирайки данни на Пътна полиция. Толкова са шофьорите, на които са им били издадени актове за движение с повече от 30 км над разрешените от началото на февруари до 15 юли т.г., след като е било заснето нарушението им. Всички те ще бъдат глобени с между 100 и 400 лв. и ще им бъде забранено да сядат зад волана от 1 до 3 месеца. Това значи, че всеки ден тези уреди свалят от колата поне по 100 джигити. Новите стационарни и мобилни радари с камери са засекли от началото на годината до средата на юли 180 хиляди нарушения на скоростните режими, сочат данните.

В интервю за изданието Алекси Стратиев, зам.-директор на Охранителна полиция, коментира необходимостта от поставяне на табели, които да предупреждават шофьорите за наличието на камери и радари в районите. "Ако се отпуснат пари за подобно нещо, от наша гледна точка също ще е по-добре, защото, като видят тези табели, шофьорите ще намаляват скоростта, а това много често спасява живот",допълва Стратиев.

43-годишна жена осъди центъра "Фонд за асистирана репродукция" към Министерството на здравеопазването заради отказ от безплатно ин витро, отбелязва "24 часа" ("Новинар" пише на първа страница по темата). М. К. подала жалба до Софийския административен съд (САС), след като директорът на фонда отхвърлил молбата й за финансова помощ по програмата ин витро заради навършени 43 години, уточнява "24 часа". В отказа си д-р Николай Лалев се аргументирал с решението на Съвета към центъра. Той констатирал "напреднала репродуктивна възраст" на молителката. Посочена е още и наредбата за дейността на центъра, в която е определена пределна възраст за кандидатстване - 43 г. "Възрастовият критерий е дискриминационен и противоречи на конституцията. Не може да се въвежда ограничение на права, основано на признак възраст", е записано в решението на САС.

Здравният министър Анна-Мария Борисова не е склонна да прекрати съдебните процедури по жалба за дискриминационен текст, който не позволява на жени над 43 г. да се подлагат на ин витро процедури, съобщава "Сега". От пресцентъра на здравното ведомство са обяснили пред "Сега", че продължават битката във Върховния административен съд въпреки досегашните решения на компетентните органи, че ограничението по възраст е недопустимо. Административният съд в София отмени заповед на Фонда за асистирана репродукция, а комисията за защита от дискриминация даде задължително предписание на Борисова до 14 август да промени текстове в Наредба 28 от 2007 г., които се отнасят до медицински стандарт "Асистирана репродукция" и въвеждат ограничението за възраст при зачеване ин витро. И двете решения ще бъдат обжалвани пред ВАС, са обявили от ведомството на Борисова и са отказали подробности за нейното становище как може да се излезе от този дискриминационен казус.

В "24 часа" Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ коментира промените в пенсионната система. Според него приемането на поправките в Кодекса за социалното осигуряване от Министерския съвет на 4 август, в последния ден преди летния отпуск, е неоправдано - проектът не е минал през Националния тристранен съвет. "Неизбежно вървим към протести на есен", алармира Димитров. "Вече има закон, одобрен от правителството, и ние сме длъжни да обясним на хората за какво става въпрос. Този регламент не върши работа нито на пенсионната система, нито на фискалния баланс", допълва той.

Общата нетна печалба на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване се е увеличила с 27, 95 процента през първото полугодие на 2010 г., показват изчисленията на "Пари" на база данни на Комисията за финансов надзор. Общият положителен резултат на сектора достига 10.5 млн. лв. спрямо 8.2 млн. лв. за съпоставимия период на миналата година. "По високата печалба в сектора е нормална тенденция заради ръста на активите", коментирал резултатите Милен Марков, главен изпълнителен директор на ПОК "Съгласие" АД. По думите му резултатът изглежда добре само на фона на минали събития, защото, ако са ясно регламентирани резервите на бъдещи плащания, може да се окаже, че печалбите са недостатъчни.

"Кой би през устата прокурор да казва: "Даваме Красьо на Кушлев", е озаглавено интервю в "24 часа" с проф. Стоян Кушлев, шеф на комисията за отнемане на престъпно имущество. По думите му е недопустимо престъпници да научават от телевизията, че ги дават на комисия. Кушлев допълва, че напоследък "мафиотите" крият мръсните си пари като прехвърлят имущество и пари на фирми, които контролират. "От 30-тина разследвания, които правим, по почти 10 от тях сме се натъквали на подобни прехвърляния",коментира Кушлев.

"Ще откажа пазара от гуми втора употреба", казва в интервю за "ТелеграФ" Нона Караджова, министър на околната среда и водите. МОСВ предложи екотаксите за гумите да се вдигнат така, както при другите масово разпространени отпадъци. "До момента те са: за нови гуми с единично тегло до 20 кг - 20 ст./кг, за регенерирани - 30 ст./кг, за гуми втора употреба - 1 лв./кг нашето предложение е: за нови гуми с единично тегло до 20 кг - 30 ст./кг, за регенерирани - 40 ст./кг, за гуми втора употреба - 4 лв./кг. Тези такси ще бъдат въведени след около два месеца." Целта производителите и вносителите да се обединят и да намерят по-евтин начин за оползотворяването на излезлите от употреба гуми, обяснява Караджова.

Цената на брашното мръдна нагоре с 4, 4 процента през последната седмица, пише "Труд". Това са показали данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на една от най-обсъжданите тези дни стоки се е повишила с 3 ст. до 71 ст. за килограм с ДДС. На пук на спекулантите сега тя е абсолютно същата, каквато е била на 7 август миналата година. "Труд" цитира изказване на Георги Попов, председател на Асоциацията на зърнопроизводителите "Хляб за България", пред "Дарик" радио. Той е заявил, че хлябът поскъпва с 25 - 30 на сто заради брашното. По думите му това не са прогнози, а реално увеличение. Очаква се дефицит от около 500 000 тона пшеница на нашия пазар.  

В "Земя" се посочва, че цената на пшеницата скача двойно през последните няколко седмици. Прогнозата е на Иво Бонев, председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите - Варна.

"Земеделци и фурни се надлъгват за хляба", коментира "Стандарт".

Имаме два пъти повече жито, отколкото са нуждите на страната, коментира в интервю за "Труд" Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните. По думите му пораженията от наводненията върху реколтата не са драматични. Според Найденов всичко, което се случва към днешна дата е спекула. Ако има поскъпване на цената на хляба, то няма да е двойно, а с 10 - 15 процента. Министърът допълва, че в момента се прави преглед на извършените заменки и където е възможно ги атакуват по съдебен път. "Трябва да подчертая, че няма друго министерство, в което двама бивши министри да са обвиняеми. Служители, които по някакъв начин са били ангажирани със заменките, също са освободени и дадени на прокуратурата", отбелязва Найденов.

Банките непрекъснато покачват тарифите си за преводи към бюджета, алармира "Сега". Плащането на такси или глоби към държавни ведомства вече масово излиза по 6 -7 лв., установила проверка на изданието. Финансови консултанти и потребителски организации вече призоваха държавата спешно да намери начин да свали таксите, които понякога са по-големи от самото плащане към бюджета, коментира "Сега". ПИБ например събира за плащане към хазната 3 лв. от свои клиенти, а който няма сметка, дължи 0.15 процента от сумата, но минимум 7 лв. СИБанк, която обслужва куп държавни ведомства като НАП и КАТ, взима по 3.50 лв. за всяка вносна бележка, пишело в тарифата й. Но покрай кампанията за смяна на личните документи се появяват други суми.

Според челото на "Сега" българите, които се намират в по-отдалечените места на света, са принудени да чакат личните си документи до половин година след като са готови. Това е изумителен срок за страна от ЕС, коментира изданието. Оказа се, че проблемите с доставката на личните документи в чужбина са на път да засенчат тези с издаването им и неспазването на сроковете от МВР. Външно министерство не поема никакъв ангажимент за срок на доставка. Официалната причина за това са икономии. Вътрешното ведомство пое ангажимент да отпечата паспортите на българите в чужбина за 90 дни, но от МВнР са обяснили, че процесът по доставката "отнема известно време, което в голяма степен зависи от сегашните ограничени възможности за изпращане на куриерска поща". Неофициално дипломати са признали пред "Сега", че пътуването на документите понякога трае около шест месеца.

Всички издания съобщават за евакуацията на част от посолството ни в Москва. Съпруги и деца на наши дипломати, работещи в руската столица, се прибират в София, заради непоносимия дим от пожарите.

Посланик Пламен Грозданов и част от служителите остават на работа в Москва. В интервю за "24 часа" Вера Шатилова, пресаташе в посолството, коментира обстановката в руската столица. По думите й тя е ужасна, хората се оплакват от главоболие.