От първото бебе в епруветка до днес са родени над 3 млн.ин-витро заченати бебета. Науката продължава да дава все нови и нови оръжия в ръцете на хората - вече е факт и изкуственият геном. Революционно достижение или съвременен Франкенщайн. Гена Трайкова разказва има ли риск познанието да превърне човека в самозабравил се Бог.

Трийсет и две години след първото раждане на ин витро бебе, 85-годишният професор Робърт Едуърдс - "бащата на бебето в епруветка" получи Нобелова награда за медицина. От първото изкуствено заченато дете - Луиз Браун, до днес, ин витро са родени около 4 млн. бебета.

Още със самото си раждането, без да искат и без да подозират, бебета като Луиз, Илиана и Христо ще поставят началото на дебатите – "за" и "против” човешката намеса в най-великата мистерия на живота - сътворението.

"Просто, разбирате ли, на човека не е дадено така да се бърка в тия божествени работи”, смята отец Константин.

"Човекът би могъл да се намесва там, където става дума за удължаване на човешки живот, за спасяване на човешки живот” е мнението на доцентът по философия Лидия Денкова.  

"Ние не се месим в божиите работи. Ние само подпомагаме двойките, които не могат да забременеят”, казва ин витро специалистът д-р Савова.

Шейсет и две годишна лекарка от Русе роди близнаци. Едното от момиченцата тежи 500, а другото 900 грама. Родилка на тази възраст е рекорд за нашата страна. Жената е забременяла ин витро, след втори опит. Тази новина отново раздели обществото.

"За мен това е една естествена граница, в която природата казва, че е редно да имаме внуци, а не собствени деца", смята Лидия Денкова.  

През 2005 година Адриана Илиеску стана най-възрастната майка в света. На 67 години тя роди близначки.

През последното десетилетие човечеството придоби способности да се намесва в процеси, които в продължение на векове са възприемани като работа на Бог. А  човекът с божествени способности лесно може да се превърне в самозабравил се бог.

На 27 декември 2002 година в Канада се ражда момиче. Дават му библейското име Ева. Новата Ева е зачената от плода на познанието. Твърди се, че това е първото клонирано бебе в света.  

И до сега обаче от Клонейд и сектата на Раел не са дали нито едно категорично доказателство за съществуването на клонираното дете. А огромната част от хората са все още твърде подозрителни към подобен род експерименти.

Още от времето на Мери Шели и нейния герой Франкенщайн човечеството започва да се сблъсква с ужасяващия въпрос за реалната възможност един ден творението да унищожи своя автор, твореца.

"Всичко това идва, за да ни покаже, че сме много незрели, за да си играем с тези неща. Ако се заиграем много, не знам какво ще излезе", признава теологът Богдан Паташев.

"Аз считам, че най-великите учени, които са вярвали в съществуването на Бога много добре са знаели пределите на науката. Всеки опит да вървим без Твореца води до катастрофа”, смята Десислава Панайотова.