
Миенето на улиците и залесяването с декоративни растения, които не произвеждат полени, са част от усилията на столичната управа да облекчи страданията на хората със сенна хрема. Кметът Софиянски посади в Борисовата градина смърч, едно от безопасните дървета за алергичните.
Брезата, яворът, конският кестен, растенията от семейство житни и плевелните видове са особено опасни за алергичните.
От алергичен ринит страдат 20% от българите. Преди десет години с подобни оплаквания са били не повече от 7%. Най-уязвими са момчетата, които живеят в града. Приблизително 40% от хората с ринит страдат целогодишно. У нас концентрацията на полени във въздуха е най-висока от края на март до началото на юни. Единственият чист период обаче остава зимата. Съобразявайте плановете си с поленовия календар, съветват алерголозите.
Според аеробиолога, д-р Райна Янкова, за поленозноболните е много полезно да прекарат критичните си периоди на крайбрежието, тъй като концентрацията на полени там е много по-ниска.
През пролетта планината също е спасение. Там цъфтежът започва по-късно. Тревите пускат своите полени между 6 и 10 часа сутринта. Плевелите са опасни по изгрев и залез слънце.