Как се живее в съседство със сметище? На този въпрос могат да отговорят жителите на столичния ж.к. „Дружба”, които изпратиха сигнал за нашата рубрика „Бай Ганьо Европеец". Градинката пред един от жилищните комплекси в квартала е чиста, тревата е зелена, боклуци - няма. От другата страна на оградата обаче е съвсем различно. Създадено е цяло сметище. А там, сред бетонни къщички и незаконно сглобени постройки, живеят роми. Жителите на комплекса твърдят, че за тях това означава непрестанни проблеми. Ето срещу какво негодуват те:
- Срещу мръсотията от това, че паркът, така наречен, около езерото се превръща в сметище. Срещу страхотния шум. Коне има пуснати, каруци минават непрекъснато, кучета.
- Шумът е безобразен, вечер не може да се спи, мен терасата ми гледа от тая страна. с малко дете съм. Хич не е весело. Мизерия, мръсотия, кабели се горят. Тук пушеците са черни до безобразие.
- Димът, който се вдига - и се стелят едни черни лепкави сажди, които полепват по нашето пране. Миризмата е невъобразима.
- Кражби имаме в комплекса, минават, харесват си нещо през деня, вечерта се изнася.
Екипът ни потърси представител на район „Искър”, за да изясним ситуацията. Оказва се, че земята върху която живеят ромите, е реституирана и днес е частна собственост. Самите роми обаче имат и адресна регистрация. Тя обаче е на друго място в близост до това, на което са се настанили. По този въпрос от 8-о РПУ не могат да направят нищо, докато не получат конкретна заповед от общинските власти. Попитахме общинските служители защо тези хора още пребивават там.
„Защото ние нямаме право да ги изкараме на улицата. След като ги извадим от тези постройки, трябва да ги настаним в жилища. А ние не разполагаме с толкова жилища”, заяви Борислав Йорданов, зам. кмет на район „Искър”.
„Сега са възприели тези роми, за които говорим, система при която докарват хартиени, пластмасови отпадъци и ги складират. И като натрупат повече, идва камион и ги продават на съответни изкупвателни пунктове”, допълни той.
Излиза, че в непосредствена близост до балконите на хората от комплекса, съществува незаконно сметище - и бизнес с боклуци.
- Това може да е незаконно, верно, незаконно, ма незакононото некой слага ли да работиме, кат сме роми. Дайте ни работа да работиме. Кашоните зараза не носят! Носят хляб на децата ни!
Кой обаче отговаря за това сметище и за премахването му?
„Тук вече опираме до Столичен инспекторат, който отговаря за чистотата на територията на района. Те санкционират, актове правят”, допълни заместник-кметът.
Въпреки усилията на екипа ни, до края на работния ден не успяхме да се свържем с директора на "Столичен инспекторат" Веска Георгиева. Информацията, с която разполагаме, е, че по време на тазгодишното пролетно почистване е предприето почистване на сметището. Това пише в писмо на инспектората до жалбоподател от комплекса. Как обаче се извършват контролът и санкциите, също споменати в писмото, си остава загадка. А през това време хората, които многократно пишат до институциите, ще останат с познатото усещане.
- Просто имаме чувството, че нещата се предават и се прехвърля една топка, а ние сме потърпевшите и сме безсилни да направим каквото и да било, защото просто институциите които трябва да ни помогнат като че ли бездействат.
Дали това е така и докога - остава също въпрос без отговор.