Жените в Римската империя са носили бикини като облекло за плаж и спорт. Това показват археологически находки от четвърти век от новата ера. Ако посетите Вила Романа Дел Касале в Сицилия ще видите първите бикини в историята на човечеството. Мозайките са от преди 1500 години, но и в созополския музей има доказателства, че жените от древността са предпочитали бикините. Доказателството е открито при разкопки в Некропола и е на възраст около 2500 години.

„Това са акробатки, които участват в симпозиум. Облечени са с оскъдното облекло, което бих сравнила със съвременните шорти и боди. Тяхната цел и роля е да забавляват мъжете по време на симпозиума", каза. ст.н.с. д-р Кристина Панайотова, БАН.

Дизайнерът Луи Реар представя първия модел бикини на днешната дата през 1946 г. Затова 5 юли е честван като международен ден на бикините. В Испания генерал Франко ги забранява, защото не отговарят на пуританските норми, но през 60-те години Бриджит Бардо реабилитира бикините като бельо и бански. Славата им продължава и до днес.

По-пълните жени смятат, че боксерките са най-добрия вариант, защото прикриват най-много, но всъщност не е така, защото боксерките оптично увеличават. От тази гледна точка бикините са най-подходящи за всякакъв тип жени.

Ивелина Стефанова е българката, която е спечелила най-много от бикините - спечелила в буквалния смисъл - носителка е на две титли от конкурса "Мис Бикини Интернешънъл" в Китай.

„Наистина трябваше много воля, защото наистина имаше много красиви момичета, воля и да вярваш в себе си. Днес е международният ден на бикините! Празнувайте с много шампанско и веселие”, призова Ивелина Стефанова.

По ирония на съдбата, единственото място, на което няма бикини е атолът Бикини в Тихия океан, дал името на популярното бельо и бански. Той е необитаем, защото там са извършвани ядрени опити от американската армия.