Спаска и семейството й живеят в град Елин Пелин. За да намалят разходите на домакинството решават да сложат хидрофорна помпа. Така от април миналата година захранват къщата си с вода.
"Имаме си собствен водоизточник, ползваме го да си поливаме градинката, да си переме черги...От нея ползваме вода за пиене, носили сме да я изследват - много е добра водата. Откакто сме сложили хидрофора, капка градска вода не сме използвали", обяснява жената.
Единствените сметки, които семейството плаща, са по два лева на човек за т.нар. "отходен канал". Но само за кратко. През юни миналата година, след проверка на ВиК, Спаска получава фактура за вода на стойност 134 лева. Тя отказва да плати тази сума, защото според нея водомерът не е отчетен правилно и тази вода не е изразходвана.
И вече спират да ми вземат такса за мръсен канал, докато не изплатя тези пари, които са ми надписали - сумата е 134 лева и 51 стотинка. Колкото пъти идваха инкасаторите, колкото пъти идваха техниците - "Права си, но фактурата е пусната". Еми, те могат да ми надпишат и за 2000 лева вода! Аз мога ли да платя нещо, което не съм ползвала, възмущава се жената.
Проверката на началника на ВиК-Елин Пелин показва, че е възможно тези кубици вода да са надписани. Според него обаче може и пломбата на водомера да е подменена. Междувременно Спаска получава покана предупреждение в седемдневен срок да погаси задължението.
Тя трябваше първо да си оправи предишните сметки, коментира Мильо Богданов, технически ръководител „Водоснабдяване и канализация" ЕООД - гр. Елин Пелин
Екипът на bTV се връща в къщата на Спаска, но този път с началника на ВиК, за да провери има ли грешка при отчитането или не?
В крайна сметка от ВиК признават, че наистина може да има грешка и няма да се наложи Спаска да плаща за вода, която не е ползвала.
Преди репортажа на Полина Ботева в рубриката бяха показани снимка от Цветана Танчева, която тя е нарекла "Някои правят боклук, други го ползват за убежище”.
Зрител от София е изпратил и снимки от бул. "Христо Ботев" в София, който в момента е основна връзка на северните квартали в столицата след затварянето на бул. "Мария Луиза". Там на всяка спирка има по пет-шест таксита, които не дават възможност булевардът да се ползва пълноценно, пише гражданинът и пита: "Защо са ни законите, след като няма кой да следи за спазването им".