Слушането на грамофон и събирането на плочи отново се връща на мода в България. На Международния ден на звукозаписа, Десислава Кръстева ще ви разкаже, защо меломаните имат толкова специално отношение към музиката и кристалния звук.

От три години насам по идея на собственик на магазин за плочи в щатите, меломаните празнуват качеството на музиката, отношението към звука и винила на 17-ти април. Във Варна пък вече се организират партита Грамофония, посветени на ритуалното слушане на плочи и историята на музиката. Ценителите искат да върнат интереса към виниловите дискове, да покажат специално отношение към музиката и друг тип общуване с нея.

„Разликата между грамофонните плочи и останалите цифрови носители е в начина на извличане на звука - от самата плоча става по механичен път, от триенето между игличката на грамофона и браздата на плочата”, казва Добромир Тодоров.

И докато у нас слушането на грамофон се приема като ретро меломания, на Запад това хоби никога не е излизало от мода. Самото поставяне на игличката върху плочата не може да бъде заменено от чисто ритуална гледна точка от нищо. Едно е да се натисне бутона на CD-плеъра или още по-лошо - в компютъра не носи дори малка частица от тази магия, която носят грамофонните плочи.

Преди да стане диск, плочата била цилиндър от смола, можело да се слуша едва няколко пъти. 100 копия изисквали 100 записа. Днес плочите струват 20-тина евро. Има и колекционерски -за стотици евро. За представителите на така наречената винилова култура важна е и обложката на плочата, която се приема като произведение на изкуството.