Организирането на един фестивал е достатъчно голям подвиг днес, когато думата "криза" затваря кесиите на спонсорите, слагайки с един замах край на мащабните замисли. Ако този фестивал е отсъствал 22 години от общественото пространство, какъвто е случаят със Световния фестивал на анимационния филм във Варна, за възраждането му са нужни не само средства, но и сърцатата работа на хора, обединени от желанието да продължат една отдавна поставена традиция.
Думите са на проф. Анри Кулев, основен организатор и вдъхновител на Седмия световен фестивал на анимационния филм, който ще се състои във Фестивалния и конгресен център във Варна от днес до 12 септември.
В началото тръгнахме колебливо и нямахме много надежди около финансирането, признава проф. Кулев. Оказа се обаче, че този фест е липсвал на много хора, защото изведнъж всички започнаха да се отзовават с ентусиазъм. Първоначалната подкрепа получихме от кмета на Варна Кирил Йорданов, впоследствие от Националния филмов център, а накрая кабинетът реши да финансира фестивала по приоритетната европейска комуникационна стратегия "Представяне на културното многообразие на Европейския съюз".
Така се формирал завиден награден фонд
по думите на проф. Кулев – Гран при възлиза на 5000 евро, община Варна ще връчи друга награда от 3000 евро, а освен това ще бъдат раздадени още пет равностойни награди от по 2500 евро в различни категории.
Идеята ни беше да продължим традицията и въпреки че е изтекло толкова много време, нарекохме този фестивал Седми, а не Първи, разкрива Анри Кулев. Променихме само наградата. Някога тя се наричаше "Златен кукер", а сега помолихме нашия прекрасен скулптор Георги Чапкънов-Чапа да сътвори нов приз с едно малко иронично отношение. И ето, така се появи крещящият мъж с мълчалив калкан под мишница – метафора за човека, който има мисията да пренесе изкуството през времето.
Селекцията на тазгодишното издание на биеналето
(фестът ще се състои на всеки две години) е направена от аниматорите Жорж Сифианос (Франция), Слав Бакалов (България), Иржи Кубичек (Чехия), Адриана Продеус (Полша) и Боривой Бордо (Хърватска). Те изгледали над 300 филма, за да изберат накрая 61 от 24 страни, които ще се състезават в конкурсната програма.
Извън селекцията паралелно ще вървят панорами
"Най-доброто от света", студентски филми от различни висши училища у нас и в чужбина, детска програма, както и програма с филми на международното жури, в което тази година влизат Пенчо Кунчев, председател на Международната асоциация на анимационния филм (АСИФА) за България, Растко Чирич (Сърбия), Алексей Алексеев (Русия), Йежи Кучя (Полша) и Оливие Кот (Франция).
Билетите за платените програми пък ще се продават по 6 лв.
Като реверанс към публиката организаторите са решили българските и детските програми на форума да бъдат безплатни.