Тези хора са се събрали, за да посрещнат съдия изпълнител. Общото между тях е не само, че живеят в един блок, но и че всички те са жертва на един и същ строителен предприемач, от когото са закупили на 100% апартаменти и офиси през последните четири години.
“Аз не съм представител на ”АГРОПРОГРЕС". Тук правя услуга, нося ключове, които са ми -оставени, да отключа имоти.
- Услуга на кого правите?
- На управителя, на Иван Мутов", каза Галин Господинов.
С Иван Мутов и въпросната строителна фирма “АГРОПРОГРЕС" тук присъстващите сключват договори за продажба на недвижим имот и строителство в края на 2006-та и началото на 2007-ма година. Купувачите плащат на инвеститора цялата сума, а повечето от тях заживяват в собствеността си още при довършването й.
Деян Георгиев разказа как заради измамата семейството му, с малко дете, ще остане на улицата.
“Влязоха в нас и снимаха апартамента, жилището и се разписах, че аз за един месец ще бъда пазач на това жилище", заяви Анита Цанева.
Оказа се, че строителният предприемач е ипотекирал жилищата, веднага след като ги е продал, за да получи кредит от банка в размер на 3 милиона лева, който впоследствие предоговаря още четири пъти. Собствениците на апартаменти в блока научават наскоро за това.
Людмила Иванова разказа: “Преди два-три месеца разбирам, че имотът ми е ипотекиран, както и на всичките други тук, останалите".
Кристина Трендафилова заяви: “Погледнете, той е ипотекиран на груб строеж, ние сме го направили луксозен и сме вкарали повече от 200 хиляди лева в магазина".
Когато са купували апартаментите, никой не е дал на хората информация за имотите и всичко е звучало примамливо.
Иван Мутов, управител на “Агропрогрес" обясни: “Повечето действително не са знаели и не сме ги информирали, защото ние теглим един строителен кредит и целта на строителния кредит е всички жилища, когато се продадат, съответно отпада цялата ипотека върху цялата сграда. В момента има два магазина, 15 гаража и пет жилища, които не са продадени. Като сума общо жилищата са 100".
2/3 от потърпевшите още чакат нотариалните актове на имотите си.
“Завели сме искова молба и в момента чакаме решение на съда, за което ще излезе на 10 декември за обявяване на предварителния договор за окончателен", каза Кристина Трендафилова.
През този период обаче абсурдите продължават. Зюлейха Салиева е една от малкото с нотариален акт на имота. Момичето го купува и обзавежда, а преди два дни разбира, че ще трябва да го дели с бившия архитект на фирмата, също потърпевш.
Иван Мутов, строителен предприемач, обясни: “Вземаме парите и клиентката си плаща апартамента, като тоя по първия, договорната ипотека, ние пари не сме взели. Това са договорни отношения за изграждане на обекта”
Зюлейха Салиева попит: “Аз задавам въпроса на всички служители на всички български власти, обръщам се от името на моите съседи, съграждани, сънародници, които са в това положение. Питам се в кои времена живеем, значи това са наши пари, спечелени с честен труд".
Само в тази жилищна сграда измамени от предприемача са 20 семейства. Самият той признава, че в подобно положение са и други, чиито обекти все още не са довършени, но поне са необитаеми. Мутов не крие също, че задълженията му към банката възлизат на над 5 милиона лева, но казва че на два пъти е правил опити да освободи от ипотека апартаментите, в които се живее, обаче не срещал разбиране. По време на описът от съдия изпълнителя представителят на банката отказа коментар.
Лаконични бяха и останалите служебни лица.
През сълзи Йорданка Игнатова каза: “Нямаме ни пари, ни жилище. Нищо нямаме. Ще са обеся, ако стане нещо, не мога да го преживея, детето ми".