
Инспекторите на Изпълнителната агенция по лекарствата откриват 20 опаковки в аптеки в Слънчев бряг, Велико Търново и Севлиево.
Те обясниха, че опаковката на фалшивия медикамент се различава по външен вид от оригиналната. Проблемът е, че е използван партидният номер на оригиналните хапчета. Аптеките-нарушители са купили таблетките от търговци на едро без задължителните фактури.
"Установихме, че част от покупките са извършени по друг начин - с разписки и с протоколи, които са неприемливи и дават възможност да се реализират лекарства, които са произведени при неясни обстоятелства, и смея на твърдя, че производителят е извън страната", заяви Димитър Димитров от дирекция "Контрол на търговия и производство на лекарства" в ИАЛ.
Няма и задължителните документи от Агенцията за разрешен внос на таблетките.
"Не са внесени по нормалния начин", смята Димитър Димитров.
Лекарството е сред медикаментите, за които плаща Здравната каса. Тя покрива 25% от цената.
При едно от лекарствата инспекторите откриват и стикер на НЗОК. Това означава, че Здравната каса е платила за лекарство, което е фалшиво.
След като тестовете установят дали фалшивите хаптета са опасни, Агенцията по лекарствата ще реши дали да спре цялата партида, за която има разрешение за продажба.
Пациентите, които се съмняват в хапчетата си, могат да подадат сигнал на горещия телефон 02 944 16 36.
Междувременно инспекторите на Агенцията по лекарствата са открили още 7 незаконни аптеки. Проверките са извършени в Слънчен бряг, Созопол, Ахтопол, Китен, Стара Загора, Велико Търново и Севлиево. Някои аптеки по Южното Черноморие са работели въпреки забрана от Икономическата полиция и ХЕИ-Бургас.
Директорът на агенцията по лекарствата съобщи, че дрогерии продължават да продават без рецепта медикаменти, които трябва задължително да са изписани от лекар.